Güncel

Kürt Kültür Festivaline saldırı!

Alman Polisinin 20. Uluslararası Kürt Kültür Festivaline Saldırısını Kınıyoruz!

8 Eylül 2012 tarihinde Almanya’nın Mannheim kentinde düzenlenen 20. Uluslararası Kürt Kültür Festivaline Alman polisinin provokatif saldırısı, Almanya’da yaşayan Kürtlere yönelik Alman devletinin inkârcı yaklaşımının bir sonucudur. Söz konusu festivalde Alman polisi 12 yaşındaki bir çocuğa saldırarak elindeki bayrağı “yasak” diyerek almak istemiş, kitlenin buna karşı çıkmasıyla, oradaki tüm kitleye acımasızca saldırmıştır. Yaşlı, çocuk demeden tüm kitlenin üstüne biber gazı sıkmış, coplarla saldırarak katılımcıları darp etmiştir. Bu saldırının amacı, sadece 12 yaşındaki bir çocuğun taşıdığı Kürt halkının sembolleri olarak benimsediği bir bayrak değil, bu yıl 20. si yapılan ve büyük bir kitleyi buluşturan festivalin kendisine duyulan tahammülsüzlüktür.

Yaşanan bu saldırı; Kürtlerin ayrı göçmen grubu olarak tanınması için yürütülen ortak kampanyanın giderek kitleler içinde kabul gördüğü ve 15 Ekim 2012 tarihinde federal parlamentoda kitleye açık yapılacak toplantıdan kısa süre önceye denk gelmesi şaşırtıcı değildir.

Alman devletinin, Almanya´da yaşayan 1 milyon civarında Kürt göçmenin kimliğini tanımaması, Kürtlerin geldikleri ülkelerde uğradıkları faşizan politikaların Almanya´daki yansıması ve Alman devletinin bu ülkelerle olan askeri, ekonomik ve siyasi ilişkiler ve çıkarların sonucudur.

Kürtlerin ayrı bir göçmen grubu olarak kabul edilmeyişi, dil, kültür, isim hakkı, çeşitli kurumlarda temsil edilmemeleri gibi kısıtlamalara, Alman Anayasasına da aykırı bir durumdur. 1993`ten beri uygulanan “PKK yasağı” ile Kürtlerin örgütlenme ve politika yapma haklarının kısıtlanması, yüz binlerce Kürdün potansiyel suçlu olarak görülmesi ve baskıya tabi tutulması, Alman devletinin demokrasiye tahammülsüzlüğünü göstermektedir.

Son bir yıl içinde ispatlandığı gibi, göçmenleri katleden NSU faşist çetesini koruyan, kollayan Alman devleti, her gün suç işleyen ırkçı, faşist NPD’yi yasaklamazken, Almanya´da kendi kimliği ve kültürüyle yaşamak isteyen, dört parçaya bölünmüş olan anavatanları Kürdistan’da yaşayan halkın özgürleşmesini isteyen yediden yetmişe Kürt insanına terörist muamelesi yapmaktadır. “PKK yasağı” bu zihniyetin ürünüdür ve kaldırılmalıdır.

12 yaşındaki bir çocuğun elindeki bir bayraktan dolayı yüz bin kişinin bir araya geldiği ve her zaman olduğu gibi barışçıl bir şekilde kültürünü sergilemeye çalışan bir festivalin provoke edilmesi asla kabul edilemez. Böylesi bir festivale saldırmak suçtur ve saldırıyı yapan polisler, saldırı emrini verenler veya buna zemin hazırlayanlar yargılanmalıdır.

Bizler DEKÖP-A bileşenleri olarak; 20. Uluslararası Kürt Kültür Festivaline yönelik gerçekleştirilen bu saldırıyı protesto ediyor, tüm gücümüzle Kürt halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Hiç bir provokasyon Kürt halkının demokratik taleplerini elde etmesini engelleyemeyecektir.

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Kaynak: ATİK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu