Manşet

Kürt tutsak idam edildi

H. Merkezi: Faşist İran rejimi, 2007 yılından bu yana hapishanede bulunan Kürt siyasi tutsak Habibullah Gulperipur’u idam etti. Gulperipur, İran rejiminin 2007’den bu yana idam ettiği en az 11. tutsak!

27 Eylül 2007 günü Mahabad’da tutuklanan Kürt siyasetçisi Habibullah Gulperipur, ağır işkencelere maruz kalmış ve ardından hapishaneye konulmuştur.

Gulperipur, 14 Mart 2010 tarihinde sadece dakikalar süren mahkeme sonucunda idama mahkum edilmiş ve yüksek mahkeme de bu kararı onaylamıştı. Kararı protesto eden Gulperipur, 15 gün açlık grevi yapmıştı.

 

“Ey Reqip” marşıyla idama…

Gulperipur’un ailesi tarafından verilen bilgiye göre, idam bugün sabah (26 Ekim) Doğu Kürdistan’daki Urmiye Hapishanesi’nde gerçekleşti.

Oğullarının idam hücresine konduğu haberini alan aile bu sabah Urmiye Cezaevi’ne gitti. Ve Gulperipur’un idam edildiğini öğrendi. Gulperipur’un cenazesinin cezaevi morgunda olduğu söylendi ancak ailenin morga girişine izin verilmedi, cenaze gösterilmedi.

Yerel kaynaklar Urmiye Hapishanesi’nde idam cezası infaz edileceklerin tutulduğu bölümde dün gece saat 23.30 ile 00.00 arasında “Ey Reqip” seslerinin yükseldiğini belirtti. 

 

11 Kürt siyasi tutsağı idam edildi

Devrimcilere ve insan hakları savunucularına karşı faşist uygulamaları ile bilinen ve dünyada Çin’den sonra en çok idam kararı alarak uygulayan İran rejimi 2007’den bu yana Gulperipur ile birlikte en az 11 Kürt siyasi tutsağı idam etti.

27 Ocak 2011’de Doğu Kürdistan’ın Şino kenti nüfusuna kayıtlı Ferhad Tarim isimli İran Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) üyesini Urmiye Hapishanesi’nde idam etmişti. 5 Ocak’ta Hüseyin Xizri isimli siyasi tutsak, yine Urmiye Hapishanesi’nde gizlice idam edildi, infazı 15 Ocak günü ortaya çıktı.

Hasan Hikmet Demir 2007 yılında ilk idam edilen PJAK militanı olurken, 11 Kasım 2009’da İhsan Fetahiyan, 6 Ocak 2010’da Fesih Yasemini, 9 Mayıs 2010 günü ise Kürt öğretmenler Ferzad Kemanger, Ferhad Wekili, Eli Heyderiyan ve Şirin Elem Hulu idam edildiler.

Ayrıca İran hapishanelerinde tutulan en az 26 Kürt siyasi tutsak da her an idam edilme tehdidi altında bulunuyor:

Şêrko Mearifî, Hebîbûlla Letîfî, Samî Husênî, Cemal Mihemedî, Rustem Erkiya, Mistefa Selîmî, Enwer Rostemî, Îrec Mihemedî, Mihemed Emîn Agûşî, Ehmed Pûladxanî, Hesen Tale’î, Ezîz Mihemedizade, Ebdûlah Sirurî, Reşîd Axkendî, Loqman Muradi, Zanyar Muradi, Bextiyar Mimari, Sirwan Nijwarî, Hoşeng Rezayî, Simko Xurşîdî, Saman Nesîmî, Mensûr Arwend, Sîrwan Nejad, Hebîb Eşrafî, Elî Eşrafî ve Îbrahîm Îsapûr.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu