Güncel

Kürt Yüksek Konseyinden Özgür Suriye Ordusu’na Çağrı

H. Merkezi: Suriye’nin Türkiye sınırında bulunana Serêkaniyê(Ras-el ayn) kentine giren silahlı gruplar ile Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Sınırın Türkiye tarafından giren Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) ve diğer silahlı gruplar ile Esad güçleri arasında yaşanan çatışmada kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Esad güçlerinden 16, muhaliflerden 10 kişi yaşamını yitirdi.

AFP’nin yayınladığı habere göre, ÖSO militanları kentte araçlarla dolaşarak halka Esad güçlerinin kente yaklaştığını söyleyerek kenti terk etmesi çağrısında bulunuyor.

ANF’nin verdiği bilgilere göre de çatışmalarda kimin silahından çıktığı öğrenilemeyen kurşunlarla Halk Savunma Birlikleri üyesi Ciwan Newaf Ferece ağır yaralandı.

Öte yandan Yüksek Kürt Konseyi(YKK) silahlı gruplara bir çağrı yaparak ÖSO ve silahlı grupların şehre girmesi ile kentin savaş alanına döndüğünü ifade ederek muhaliflerden kenti terk etmelerini istedi.

Biz kentte yaşayan tüm halkları varolan kardeşlik ilişkilerini korumaya çağırıyoruz” diyen YKK, halka yönelik hizmetlerin arttırılması kararı aldığını duyurdu.

Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) de yaptığı açıklamada silahlı grupların Serêkaniyê’ye girmesinin Kürt, Arap, Süryani ve diğer halkların iradesine karşı olduğunu belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu