Güncel

“Kürdistan Tarihi” adlı kitap 18 yıl sonra yine yasaklandı!

Kürt ulusunu yok sayan, her türlü baskı ve zor aygıtını kullanan faşist TC devleti Avesta Yayınları’dan çıkan “Kürdistan Tarihi” adlı kitabı yasakladı.

H. Merkezi: Kürdün tarihini ve kendisini yok sayan faşist TC devleti Avesta Yayınları’nın çıkardığı “Kürdistan Tarihi” kitabı Ayvalık Sulh Ceza Hâkimliği tarafından yasaklandı. Kitabın ilk baskısı da 2000 yılında İstanbul Devlet Güvenlik Mahmekesi (DGM) tarafından toplatılmış, yayınevi sahibi Abdullah Keskin’e de para ve hapis cezası verilmiş, ceza ertelenmişti.

BasNew’in haberine göre; Kürt Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan ve Avesta Yayınları’ndan çıkan “Kürdistan Tarihi” Ayvalık Sulh Ceza Hâkimliği tarafından yasaklandı. Ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Avesta’nın farklı 10 kitabı hakkında bilgi istedi. Bir süre önce yayınevinin 9 kitabı daha yasaklanmıştı. Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Kürdoloji Bölümü ve Sankt-Petersburg Şubesi Kürdoloji Kürsüsünün çalışanlarından oluşan yazar ekibi, kitabın giriş bölümünü yazarken, O.İ. Jigalina’nın materyallerini kullanılmış, kronoloji ise O.İ. Jigalina ve M.S. Lazarev tarafından hazırlanmış. Batı Asya’nın en antik uluslarından biri olan Kürtlerin sürekli yaşam alanı ve tarihsel anayurdu olan Kürdistan’ın tarihi ilk kez bu boyutta bir bütünsellikle ele alınan bu kitap, Arap fetihleri devrinden başlayıp günümüze kadar olan dönemi kapsıyor.

“Yayınevinin yasaklı 9 kitabı daha var”

Kültürel, sosyal ve tarihsel anlamda Kürdistan’a özgü yayım profiline sahip olan Avesta Yayıncılık’ın 2018’de 9 kitabı daha yasaklanmıştı. Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan ev baskınlarında el konulan Avesta Yayınları’nın, ‘Kan, İnançlar ve Oy Pusulaları, Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk, Tasavvur Mu Gerçek Mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler 1941-1947, Mağdur Diasporadan Sınır-Ötesi Vatandaşlığa Mı?, Ülkemde Bir Yabancı, Çaldıran Savaşı’nda Osmanlılar Safeviler ve Kürtler, Tanrı ve Şeyh Adi Kusursuzdur: Yezidi Tarihinden Kutsal Şiirler ve Dinsel Anlatılar, Kürdistan Bayrağının Altında ve Irak’ta Soykırım’  isimli kitapları mahkeme tarafından yasaklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu