Güncel

Kurkut’un annesi:“Newroz’a giderken Kemalim’i de yanınızda götürmeyi unutmayın.”

21 Mart 2017 Amed Newroz’unun kutlandığı alanda “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin katlettiği Kemal Kurkut’un annesi Sican Kurkut, “Newroz’a giderken Kemalim’i de yanınızda götürmeyi unutmayın.”

H. Merkezi: İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi Kurkut, alana girişlerin yapıldığı Evrim Alataş Caddesi üzerinde kurulan polis kontrol noktasından geçerken, yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla gazetecilerin gözlerinin önünde öldürülmüştü. Diyarbakır Valiliği, ortaya çıkan fotoğrafların ardından geri adım atmak zorunda kalsa da Kurkut’u öldüren ve “olası kasıtla öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanan polis memuru Y.Ş.’nin tutuklanması yönündeki tüm talepler reddedilmişti.

 

Anne Kurkut: Newroz’a giderken Kemalimi unutmayın

Kurkut’un öldürülüşünün üzerinden bir yıl geçerken, Newroz arifesinde konuşan anne Sican Kurkut, oğlunun özellikle Newroz gününde öldürülmesinin kendisine ayrı bir acı yaşattığını söyleyerek, “İlkbaharın gelişini müjdeleyen Newroz gününde bize kara kışı yaşatanlara karşı öfkemiz büyük. Bayramımızı kana buladılar” diye konuştu.

Jin News’e konuşan anne Kurkut, oğlunu öldüren polisin hala tutuksuz yargılandığını hatırlatarak da avukatların sanık polisin tutuklanması yönündeki tüm taleplerinin reddedildiğini söyledi ve “Bu nasıl adalet, bu nasıl hukuk?” diye sordu:

Ben bir yıldır hukuktan, adaletten mahrum bırakılan, mağdur edilen bir anneyim. Kemal’i katleden polisin hala elini kolunu sallayarak aramızda dolaşması acı veriyor. Kemalim için adalet istiyorum.”

Newroz’a giderken Kemalim’i de yanınızda götürmeyi unutmayın” mesajı da veren anne Kurkut, 21 Mart Newroz günü Kemal kurkut’un mezarında bir anma yapılacağını da sözlerine ekledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu