Emek

Kuzu Deri’de Sendikal Sebeple İşten Çıkarmaya Son!

Zeytinburnu’nda Kuzu Deri işçileri insanca şartlarda çalışmak ve haklarını almak için Deri-İş Sendikasında örgütlendi. Yalnızca birlik içinde olursak sorunlarını çözebileceğini, taleplerine ulaşabileceğini öğrenen Kuzu Deri işçileri anayasal hakkını kullanarak sendikaya üye oldu. Ancak işçilerin sendikalı olduğunu öğrenen Kuzu Deri patronu sendikayı kabul etmemek için sendika üyelerini işten çıkarmaya başladı. İşten çıkarılan sendika üyeleri işten çıkarmalara son verilmesi, işten çıkarılan sendika üyelerinin işe geri alınması ve Kuzu Deri’nin sendikayı tanıması için kapı önünde oturma eylemine başladılar.

Deri-İş sendikası konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı açıklama şöyle:

Kuzu Deri işçileri insanca şartlarda çalışmak ve haklarımızı almak için Deri-İş Sendikasında örgütlendi. Yalnızca birlik içinde olursak sorunlarımızı çözebileceğini, taleplerine ulaşabileceğini öğrenen Kuzu Deri işçileri anayasal hakkını kullanarak sendikamıza üye oldu.

Ancak işçilerin sendikalı olduğunu öğrenen Kuzu Deri patronu sendikayı kabul etmemek için sendika üyelerini işten çıkarmaya başladı. İşten çıkarılan sendikamızın üyeleri işten çıkarmalara son verilmesi, işten çıkarılan üyelerimizin işe geri alınması ve Kuzu Deri’nin sendikamızı tanıması için kapı önünde oturma eylemine başladılar.

Sendikal çalışma işverenin hakaret ve baskısına karşı bir tepki olarak gelişti. 24 Ağustos 2012 tarihinde Kuzu Deri’nin patronunun büyük oğlu Yücel Yılmaz tarafından hakarete maruz kalan işçiler savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ancak bununla yetinmeyen Kuzu Deri işçileri kalıcı ve gerçek bir çözüm için tek koşulun birlik ve beraberlik içinde hareket etmek gerektiği olduğunu kavrayarak sendikalı olmaya karar verdi.

Patronun keyfi tutumlara karşı, köle değil işçi olduğumuzu göstermek ve insan onuruna yakışır şekilde üretim yapmak için tek çare sendikalı olmaktır. Haklarımızı ancak sendikalı olursak savunabilir, ekonomik ve sosyal haklarımıza ancak sendikalı olursak erişebiliriz.

Bu nedenle mücadele ediyoruz. Taleplerimiz kabul edilene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz. Kuzu Deri işçileri anayasal haklarımızdan yararlanmak istiyor. Sendikamız ülkemizin önde gelen deri firmalarından olan Kuzu Deri’de kaliteli ürünleri üreten işçilerin alınterine saygı gösterilmesini istiyor. Baskıya, hakarete ve haksız işten çıkarmalara karşı çıkıyor.

Emekten yana herkesi Kuzu Deri işçilerinin haklı mücadelesine destek vermeye çağırıyoruz. Tüm işçileri sömürüye ve baskıya karşı sendikalı olmaya davet ediyoruz. Biz işçiler ancak güçlerimizi birleştirirsek haklarımıza sahip çıkabilir, ailelerimiz için güzel bir geleceğe sahip olabiliriz.

Birlik-Mücadele-Zafer!

Yaşasın sınıf dayanışması!

Atılan işçiler geri alınsın!
Kuzu Deri: Zeytinburnu’nda Olivium Alışveriş Merkezi’nin karşısında

DERİ-İŞ SENDİKASI

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu