Emek

Leroy Merlin Hasta la victoria, siempre(Zafere kadar daima)

H.Merkezi: UNI Ticaret Küresel Konferansı’na katılan 36 ülkeden 50 sendikadan 209 sendika temsilcisi, Leroy Merlin grevine destek verdi.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen UNI Ticaret Küresel Konferansı’na katılan 36 ülkeden 50 sendikadan 209 sendika temsilcisi, Leroy Merlin grevine destek verdi.

 UNI Küresel Sendika Ticaret Departmanı’nın Küresel Konferansı, 9 Ekim’de Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başladı.

Dünyanın her yerinden gelen sendikalar, Leroy Merlin işverenini sendikal haklara saygı göstermeye ve işçilerin haklı taleplerine karşılık vermeye davet etti.

“Leroy Merlin inançla grevi sürdürüyor”

Genel Başkan Metin Ebetürk Leroy Merlin grevinin tüm çoksusu ve inancı ile devam ettiğini belirterek şunları söyledi; “Leroy Merlin işvereni, grev hakkımıza saygı göstermiyor. Grevimizi kırmak için yasa dışı uygulamalara başvuruyor. Ancak üyelerimiz, büyük bir coşku ve inançla grevi sürdürüyor.”

Ebetürk, ardından konuşmasında şunlara yer verdi.”UNI’den ve sizlerden bu greve destek vermenizi ve dayanışma göstermenizi rica ediyoruz Desteklerinizi, birazdan dağıtacağımız imza metnine imza atarak, sendikamıza dayanışma mesajları göndererek, ülkenizde konuyu gündeme getirerek ve oluşturacağımız grev dayanışma fonuna katkı sunarak gösterebilirsiniz” dedi.

Ebetürk’ün konferansın Che Guevera’nın anavatanında gerçekleştiğini belirterek, konuşmasını Che’nin “Hasta la victoria, siempre” (Zafere kadar daima) sözleri ile sonlandırdı.

İmzalar Leroy Merlin için atıldı

Ebetürk’ün konuşmasının ardından Türkçe, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce imza metinleri dağıtılırken, konferansa katılan tüm ülkelerden tüm sendikalar, dayanışma metnine imza attı.

Bu imza metnine imza atan ülkelerin isimleri ; “Polonya, Romanya, Fransa, Kore, Japonya, Güney Afrika, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, İtalya, Paraguay, Kolombiya, Peru, Brezilya, Şili, Nepal, İngiltere, İskoçya, Belçika, Almanya, İsviçre, Avusturya, Arjantin, İsveç, İzlanda, Norveç, Danimarka, Gana, Zambia, Malavi, Finlandiya, Malezya, Uruguay, Türkiye.”

Dünyanın dört biryanından gelerek Leroy Merlin’e destek amaçlı imza atılan metin şu şekilde: “Türkiye’deki Leroy Merlin işçilerinin grevini destekliyor, Leroy Merlin işçileri ile dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz. Leroy Merlin işverenini, işçilerin örgütlenme, toplu iş sözleşmesi ve grev haklarına saygı göstermeye davet ediyor, işçilerin haklı ve makul taleplerine yanıt vermeye çağırıyoruz.”

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu