Güncel

LEROY MERLİN işçileri tüm coşkuları ile grevi sürdürüyorlar

Bursa: Leroy Merlin işçileri grevin, 4. Gününde, gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla coşku ve kararlıklarını ifade ettiler. Basın açıklaması öncesi, Gezi direnişi sürecinde oluşan forumlardan, Emek forumu dayanışması, Nilüfer halk forumu, Uludağ Üniversitesi forumu, DİSK Tekstil Sosyal-İş genel merkez yöneticileri de grevi ziyaret ederek, basın açıklamasına katılarak destek verdiler.

“Sendikalı daha güçlüyüz! Leroy Merlin çalışanları / Sosyal-İş Sendikası” pankartının açıldığı eylemde basın metnini Sosyal-İş yönetiminden Mahsun Turan okudu. Turan greve başladıkları günden bu yana ilk kez alışveriş merkezleri işçilerin sloganları ile inlediğini, AVM’ler coşkulu bir işçi mücadelesine tanıklık etti. Yeri geldi, soğuğa karşı halaylarla ısınmaya çalışıldı, yeri geldi “duran işçi” eylemi yaparak, greve dikkat çekti. Birçok müşterinin grevlerinin başarıyla sonuçlanması için alışverişlerini, grevin sonrasına ertelediğini söyledi.

Turan grev sürecindeki, işverenin kanun tanımamazlığını şöyle sıraladı. “Ancak Leroy Merlin işvereni, haklı ve makul taleplerimizi karşılayarak, anlaşmaya varılmasını sağlamak yerine, grevimizi etkisizleştirme çabası içine girdi. Leroy Merlin, AVM’ler içinde çalışma sürelerine ilişkin yasal kurallara uyan nadir işyerlerinden biridir. Ancak Leroy Merlin işvereni, grevin yaratığı büyük boşluğu doldurabilmek için, greve çıkmayan işçileri tam gün çalıştırmaya başladı. AVM’lerdeki kuralsızlığa adeta ayak uydurdu. İşveren, yasaya aykırı olmasına rağmen, greve çıkan işçinin işini diğer işçilere yaptırmaya çalıştı, en önemlisi de, yasa gereği grevde üretim ve satışa yönelik hizmet vermesi yasak olan işçi kadrosunu, doğrudan hizmet üretimine ve satışa sevk etme gayreti içinde oldu” dedi.

Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk’te grevdeki direnişçi işçileri ve eyleme destek veren kurumları selamlayarak konuşmasına başladı. Ebetürk, sözleşme süresindeki işverenin uzlaşmaz tutumunu eleştirerek Leroy Merlin’deki işçilerin insanca yaşamak için ücret ve çalışma koşullarının yaratılmasını talep eden ve bu talepleri kabul edilmediğinden dolayı greve çıktıklarını ifade etti. Ebetürk, işverenin grev kapsamı dışında tutmak istediği işçi arkadaşlarında sözleşme kapsamı içerisinde alınmasını olmazsa olmazlarımızdandır” diyerek konuşmasını bitirdi.

İşçiler ise “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “Direne direne kazanacağız”, “işçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Leroy Merlin işçileri dayanışmanın simgesi”, “Diren Ankara Bursa seninle” vb. sloganlar ve marşlarla, halaylarla direnişe devam ediyor. Ayrıca işçiler bildiriler dağıtarak halkı süreç hakkında bilgilendirme çalışmasına devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu