Kadın

LGBT bireyler nefrete karşı alanlarda

Nefret suçları 20 Kasım vesilesiyle protesto edildi. 20 Kasım günü dünyanın birçok yerinde nefret suçu mağduru trans bireyleri anma günü olarak anılmaktadır. 1998’de ABD’li trans Rita Hester’in San Francisco’da katledilmesinin ardından 20 Kasım günü hayatını kaybeden transseksüelleri anma günü olarak ilan edildi.  2010 yılında bu yana “Nefret suçu mağduru trans bireyleri anma haftası” olarak çeşitli anmalar, eylemler yapılarak nefret suçları protesto ediliyor.

Birçok ilde anma eylemleri yapılırken İstanbul’da da İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği “Trans cinayetlerini durdurun” pankartıyla Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

“Ölenleri hatırlıyor, yaşayanlar beraber güçleniyoruz”, “Lezbiyenlerin zorla evlendirilmesine hayır”, “Dünyanın sonunu değil nefretin sonunu getireceğiz” dövizleriyle birlikte sık sık “Genel ahlak, kimin ahlakı?”, “Nefrete inat yaşasın hayat”, “Susma haykır, eşcinseller vardır” sloganları haykırıldı.

LBGT bireyler Ankara’da da alanlardaydı. “Polis: Suçunuz Travesti Olmak” pankartıyla yürüyen LGBT bireyler sık sık “Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz, Kimsenin askeri olmayacağız”, “Sessiz kalma, suça ortak olma”, “Ahmet Yıldız burada. Katiller nerede?” vb. sloganlar attı.

Ankara’da ise Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği nefret suçu mağduru trans bireyleri anma haftası kapsamında “Transfobik Nefretle Mücadele Forumu” ismiyle bir forum düzenlendi.

Kaos GL tarafından 14 Aralık günü yapılmak istenen Başkent Üniversitesi “LGBT’ler İçin Sosyal Hizmet Sempozyumu”, ise hiçbir gerekçe gösterilmeden, Başkent Üniversitesi yönetimince son anda engellendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu