Gençlik

Liseliler Ahmet Kaya’yı andı!

Ankara: Tuzluçayır’da 16 Kasım günü (dün) Ahmet Kaya’nın ölüm yıldönümü vesilesiyle Liseli YDG tarafından bir etkinlik gerçekleştirildi. Meydanda yapılan etkinliğe, havanın soğuk olmasına rağmen gerçekleşen katılım dikkat çekti.

 

“Halk sanatçıları onurumuzdur!”

Etkinlik alanına Ahmet Kaya’nın şarkı sözlerinden oluşan ve eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim taleplerini dilendiren ozalitleri asılırken, etkinlik sırasında sık sık“Halk sanatçıları onurumuzdur!” sloganı atıldı.

Etkinlik Ahmet Kaya ve halk sanatçılarının öneminden bahseden, Kaya’nın sürgüne gitmesine sebep olan faşist zihniyetin teşhirinin yapıldığı bir konuşmayla başladı.

Konuşmanın ardından İzmir’de Gezi Tutsağı olan İbrahim Kaya’nın Ahmet Kaya’ya verilen ödülle ilgili yazdığı mektup okundu. Devletin Ahmet Kaya’a ödül vererek “özeleştirisi neyse veririz” mantığıyla yaklaştığını belirten Kaya şunları söyledi;  ‘Müziği ve yorumu ve söylemiyle farklı görüşlerden çok sayıda insanı bir araya getiren’ bir sanatçıya ölümünden 13 yıl sonra ödül veren bir anlayışın, ‘farklı’ görüşte olan insanları, hapse atması düşündürücü! Devletten farklı düşünen, farklı yorumlayan Ahmet Kaya’nın ödüllendirilmesi bizi de umutlandırmada desem yalan olur. ‘Sizi boş yere hapiste tuttuk özür dileriz. Alın size ödül’

Kaya’nın mektubunun ardından etkinliğe katılanlar “Gezi tutsakları onurumuzdur!” sloganını attı.


IMG 8307Etkinlik Ümit Kıvanç’ın hazırladığı Uçurtmam Tellere Takıldı belgeselinin gösterimiyle devam etti. Belgesel gösteriminin ardından ise Grup Sabah Rüzgarı ezgileriyle etkinliğe destek verdi. Grup adına yapılan konuşmada Ahmet Kaya şahsında halkın değerleri anıldı.

Sabah Rüzgarı’nın ezgilerinin ardından etkinlik sonlandırıldı. YDG divan toplantısı için Ankara’a gelen YDG’liler de etkinliğe katıldılar.

Liselilerin ve mahalle gençliğinin yanı sıra Tuzluçayır halkı da etkinliğe ilgi gösterdi. Etkinliğin ardından, belgeselden etkilenen mahalleli bir emekçi ağbi ona nasıl ulaşacağını sorunca Liseliler de belgeseli hediye etti.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu