Gençlik

Marmara’da Faşist Saldırıya Polisler de Destek Verdi

Dün (24 Nisan) yapılan saldırıyı protesto etmek için bugün (25 Nisan) toplanan devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilere polis saldırdı. 6 öğrencinin gözaltına alındığı eylemde birkaç kişi de hafif yaralandı.

Bugün faşistlerin yapacağı ırkçı etkinliğe engel olmak isteyen ve dünkü saldırıyı protesto etmek isteyen biz devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler Göztepe Kampüsü’nde Eğitim Fakültesi Kantininde sabah 10’da toplandık. Kantinde halaylarla, marşlarla bir süre bekledikten sonra faşistlerin etkinlik yapacağı fakülteye doğru yürümek istedik. Polislerle yaşanan kısa bir arbededen sonra Rektörlüğe gidip oturma eylemi yaptık. Rektörlük önünde çevik kuvvet bizi çembere aldı. Bu sırada Rektörlüğün camlarından sivil faşistler üzerimize taş ve soda şişesi attılar. Faşistlerin bu saldırısında her zamanki gibi barikatlarını biz öğrencilere doğrultan polisle bir arbede daha yaşandı.

Polisin faşistleri koruması nedeniyle polisle daha fazla muhatap olmayarak yürüyüşe geçtik. Bu sırada polis, gaz ve copuyla bize saldırması üzerine çatışma çıktı. Çatışarak kampüsten çıktıktan sonra yolu trafiğe kapattık. Yola barikat kurarak direnmeye çalıştık. Çatışma ara sokaklardan Söğütlüçeşme’ye kadar sürdü.

Çatışmalar sırasında öğrenebildiğimiz kadarıyla en az 6 kişi gözaltına alındı. Polisin sıktığı kimyasal gazın etkisiyle kriz geçiren arkadaşlar oldu. Yaralanan arkadaşlar hastaneye kaldırılırken gözaltına alınanlar ise Vatan’a götürüldü. Yaralanan polisler ise Göztepe İlkyardım’a götürüldü.

Anması yapılan Türkeş’in ölüm tarihinin 4 Nisan olmasına rağmen etkinliğin 1 Mayıs öncesinde yapılması niyeti daha açık göstermiştir. Ancak biz devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler olarak Marmara’daki bu faşizme dur diyeceğiz. Bu saldırıların bu kadar artması, arkadaşlarımızın yaralanması bizleri yıldıramayacaktır!

Marmara Üniversitesi’nden Bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu