Dünya

Merkel Yunanistan’da protesto edildi.

H.Merkezi: Emperyalist krizin etkilerinin en net hissedildiği yerlerden birisi olan Yunanistan’da Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ile Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) çağrısıyla Sintagma Meydanında bir araya gelen kitle;İMF’den kredi alabilmek için 13.5 milyar Euro’luk yeni kemer sıkma önlemleri alan Hükümeti protesto eden bir gösteri düzenledi.

Gösteride sert tasarruf önlemlerinden sorumlu tutulan Almanya Başbakanı Merkel protesto edildi.

9 Ekim günü yaklaşık 7 bin kişilik polis yığınağı altında geçen protestolarda Ödemiyoruz Hareketi’nden ekonomist İlias Papadopulos, kapitalist krizin faturasını halkın ödemesine karşı olduklarını ve Avrupa hükümetlerinin uyguladığı sert tasarruf önlemlerini protesto etmek üzere toplandıklarını dile getirdi.

ADEDY Başkanı Kostas Çikrikas da, Çalışma haklarını, toplu işçi haklarını savunmak için buradayız ve dünyanın güçlü liderlerine bir mesaj göndermek istiyoruz. Uyguladıkları politikalarda bir çıkış yolu yok ve büyük sosyal grupları fakirliğe ve yoksulluğa sürüklüyor” dedi.

Emeklilerden kamu çalışanlarına, gençlik örgütlerine kadar geniş bir kesimin katılıma sahne olan protestolara  Alman sol parti Die Linke Başkanı Bernd Riexinger de katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu