Gençlik

Mersin’de yurda saldırılar protesto edildi!

Mersin: Mersin Yurt-Kur’da devletin planladığı Kürt arkadaşlar üzerine yapılan saldırılar ardından, yedi kişi gözaltına alındı. İki Kürt öğrenci de tutuklandı.

Bunun üzerine bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, 19 Kasım Çarşamba günü saat 16.00’da Yurt-Kur’un önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının yurdun önünde yapılmasına izin vermeyen polis eyleme gelen kitleye açıklamanın başka yerlerde yapılacağını söyleyerek engellemeye çalıştı.

Neredeyse şehrin polisini yurdun önüne yığarak saldırgan tutumu, yurtta yaşanan sürecin hala çok hassas olduğunu tekrar gösterdi.

Ayrıca yurtta kalan öğrencilerden açıklamaya katılmak isteyenlerin yurttan çıkışı engellendi.

Tartışmalar sonucu açıklamanın yurdun önünde yapılmasına karar verilmesinin ardından İHD Mersin Şubesi Başkanı Temim Salmanoğlu tarafından okunan açıklamada, bu saldırıların final dönemine denk getirilmesine dikkat çekerek devrimci demokrat ve yurtsever öğrencilerin yalnız olmadığını söyledi.

İHD’nin yaptığı açıklamanın ardından “Mersin faşizme mezar olacak”, “baskılar bizi yıldıramaz”, “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganlarının atılmasıyla eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu