Güncel

Mersin’de 1 Eylül Kutlandı

Mersin: Mersin’de 1 Eylül Dünya Barış Günü BDP’nin çağrısıyla örgütlendi. HDK bileşenleri, KESK, Mersin 7 Renk LGBT örgütlerinin de bulunduğu eylem oldukça coşkulu ve kitlesel geçti.

İstasyon önünde toplanan kitle sloganlar atarak ve marşlar söyleyerek Taş Bina önüne yürüdü. Burada, ilk olarak geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren BDP Mersin İl Eş Başkanı Halis Ernarici şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından BDP Rojava devrimini selamlayan bir konuşma yaptı.

BDP Akdeniz Belediye başkanı Fazıl Türk, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in konuşmalarında Türkiye’deki barış süreci ve Suriye’de sürmekte olan emperyalist savaş konuları öne çıktı.

Kürkçü: “ Türkiye’de yaşayan Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Çerkezlerin, bütün kimliklerin, inançların ve cinsiyetlerin barış için meydanlardadır.” dedi. İdris Baluken ise “BDP olarak ilk günden beri aynı şeyi söylüyoruz. Suriye’deki ne bir dış müdahalede ne de iç çatışmada Türkiye’nin bir yeri, rolü yoktur. AKP hükümetini defalarca uyardık. Yapmanız gereken Suriye halklarını bir araya getirecek, müzakere, diyalog ve onurlu bir barış için etkili bir diplomasi yürütmektir.” dedi.

1 Eylül’e LGBT damgası

Mersin’de yapılan mitingde en canlı ve renkli kortejlerden biri de henüz yeni örgütlenmeye başlayan Mersin 7 Renk LGBT’nin kortejiydi. “Nerdesin aşkım? Burdayım aşkım”, “Barış istiyoruz ayol!”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi” gibi sloganlar atan Mersin 7 Renk LGBT oluşumu, hareketliliğiyle de mitinge gelen kitleyi coşturdu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu