Gençlik

Mersin’de HDK gençliği eylemde

“HDK Gençlik Meclisi Tutsak Öğrenciler İçin Sokakta!”

Mersin: Ülkemizde işçilere, Kürtlere, kadınlara, öğrencilere; haklarını arayanlara, demokrasi mücadelesi verenlere kısacası toplumun tüm muhalif kesimlerine yönelik gözaltı- tutuklama, katletme terörü, ileri demokrasi safsatalarıyla yan yana, AKP eliyle yürürlüğü getirilen birçok uygulamayla birlikte ilerletiliyor.

Hâkim sınıflar, ileri demokrasi yalanlarıyla, halkı “dizginlemek”, baskı altında tutmak için kullandığı her organı, aynı ‘Devlet Güvenlik Mahkemelerinin 2004 yılında kapatılarak Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerine dönüştürülmesi’ gibi, ‘uyum paketleriyle’, deyim yerindeyse allayıp pullayarak yeniden ve yeniden karşımıza çıkartıyor. 2000’li yılların ortasında şekillendirilen ve bu günlerde de yeni yargı paketleriyle restore edilmeye çalışılan Terörle (Toplumla) Mücadele Kanunu’na dayandırılarak, yasal eylemlere katılan kişilerin bile komik gerekçelerle tutuklanması, on yıllara varan cezalarla hapishanelerde alıkonulması kolaylaştırılıyor.

Bu kanuna dayanarak devlet,  DGM’lerin yerine koyduğu Özel Yetkili Mahkemelerle de kendi gerici hukuk sistemini bile tanımayarak, “terör örgütlerine ağır darbeler vuruyoruz!” aldatmacasıyla binlerce insanı gözaltına almış ve yine binlercesini tutuklamıştır. Bu tutuklamaların 600’den fazlasının suçu da aynı burada bulunanlar gibi ‘öğrenci’ olmaktı.

Bu kapsamda yaklaşık iki aydır özelde tutsak öğrencilerin serbest bırakılması; genelde tüm baskı, tutuklama ve gözaltı terörünün zemini olan ÖYM ve TMK’nın kaldırılması talepli yürüttüğümüz kampanya çalışmalarının sonuna geldik.

HDK Gençlik Meclisi’nin de bu konuyla ilgili ele aldığı pratik süreç ağır aksak işlemiş olsa da genel kurul kararı olarak ortak tarihte tüm illerde eylem yapma iradesi oluşmuştu. Biz de Mersin HDK Gençlik Meclisi olarak yaptığımız toplantılarda HDK bileşeni olmayan gençlik örgütlerine de öneride bulunarak bir eylem yapma kararı almıştık.

“Tutuklu Öğrencilere Özgürlük! – HDK Gençlik Meclisi” yazılı pankartımızla 2 Haziran Cumartesi günü saat 15.00’de KESK önünden Taş Bina’ya kadar ayaklarımız yalın, puşilerimizle, kelepçeler ve demir parmaklıklarla coşkulu bir biçimde yürümeye başladık.

Henüz KESK sokağından çıkmamıştık ki, eylem daha başlamadan hazırlık yapan polis barikatını sokağın çıkışına kurdu. Örgütlü mücadeleden korkan devletin polisleri bize bireysel olarak Taş Bina’ya yürüyebileceğimizi ve açıklamamızı orada yapabileceğimizi söyledi. Böyle bir dayatmayı kabul etmeyeceğimizi söyleyerek barikat önünde açıklamamızı okuduk.

Kitle adına açıklamayı yapan Metin Özken; sayıları 1000’e yaklaşan tutuklu öğrencilerin devletin iddia ettiği gibi yasadışı örgüt üyesi olduğuna dair kuvvetli şüpheler bulunduğu için tutuklanmadığını söyledi.

Bu öğrencilerin, kendileri gibi bir öğrenci olan ve Kürt genci olduğu için katledilen Aydın Erdem’i, Şerzan Kurt’u, daha 14 yaşındayken havan topuyla öldürülen Ceylan Önkol’u andıkları; Cihan Kırmızıgül gibi puşi taktıkları, parasız eğitim istedikleri, üniversite ve liselerimizdeki piyasalaşmaya karşı çıktıkları; 6 Kasım, 8 Mart, 1 Mayıs’a katıldıkları için tutuklandıklarını belirtti.

Özken,Bizler asılsız iddialarla yargılanan tüm tutuklu öğrencilerin bir an önce serbest bırakılmasını TMK’nin kaldırılmasını, ÖYM’lerin ise kapatılmasını istiyoruz. Fakat belirtelim ki tutuklanarak eğitim haklarının ellerinden alınan arkadaşlarımız, dostlarımız, yoldaşlarımız gibi bizlerde sizin bize reva gördüğünüz, ‘devletin bekası’ için bizleri sokmaya çalıştığınız dar kalıpların içine girmeyeceğiz.

Bizleri susturmaya ne karanlık hücrelerinizin ne ağızları salyalı kolluk kuvvetlerinizin ne de gerici okul yönetimlerinizin güçleri yetmeyecek. Sizleri anlıyoruz yaklaşan sonun farkındasınız!!!.” dedi.

Açıklama okunduktan sonra oturma eylemi yaptık. O sırada Dev-Lis ve Liseli Kıvılcım’dan arkadaşlarımızın öğrencilerin nasıl tutuklandıklarına dair hazırladıkları tiyatro oynandı.

Tiyatronun ardından eylem coşkulu sloganlarla ve şarkılarla sonlandırıldı. Lise öğrencilerinin geniş katılım gösterdiği eyleme DGH, Gençlik Federasyonu, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri de destek verdi. (Mersin YDG)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu