Emek

Metro Grosmarket işçileri grev kararı astı

H. Merkezi: Sosyal-İş Sendikası ile Metro Grosmarket arasında süren 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması, arabulucu sürecinden de anlaşma çıkmaması üzerine işçiler dün işyerlerine grev kararı astı.

DİSK’e bağlı Sosyal Sigortalar, Eğitim, Büro, Ticaret, Kooperatif ve Güzel Sanatlar İşçileri (Sosyal-İş) Sendikası ile Metro Grosmarket arasında süren TİS görüşmeleri 31 Mart 2016 tarihinde başlamış, 41 madde üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Ancak parasal hakları düzenleyen bazı maddeler üzerinde anlaşma sağlanamamış, bunun üzerine yaşanan arabulucu sürecinden de anlaşma çıkmamıştı. Bunun üzerine sendika grev kararı aldı. Grev kararı dün (25 Ağustos) tüm Metro mağaza ve depolarında ilan edilerek, işyerlerine asıldı.

 

“İkramiyeler 11 yıllık kazanımımızdır”

Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, anlaşmazlığın ikramiyelerin 2015 yılı ücretlerine giydirilerek ortadan kaldırılmasına yönelik patronun teklifinden dolayı çıktığını belirterek, ikramiyelerin 11 yıllık kazanılmış bir hak olduğunu söyledi.

Toplu sözleşme sürecinin adaletli bir şekilde sonuçlandırılmasını arzuladıklarını vurgulayan Ebetürk, “Metro Grosmarket işverenini kazanılmış haklarımıza saygı göstermeye davet ediyoruz” dedi. Ebetürk, “Haklarımızı geriye götürmeyecek, adilane teklifleri her an müzakere etmeye hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz” şeklinde konuştu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu