Güncel

MLKP Kürdistan Savaşçıları Şevin Söğüt’ün Zap’ta yaşamını yitirdiğini açıkladı

MLKP Kürdistan, Şevin Söğüt (Sarin Awaz) adlı savaşçılarının 17 Ağustos'ta Zap sahasında TC devletinin hava saldırısı sonucu yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

H. Merkezi: MLKP Kürdistan, Şevin Söğüt (Sarin Awaz) adlı savaşçılarının 17 Ağustos’ta Zap sahasında Türk devletinin hava saldırısında şehit düştüğünü açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan MLKP Kürdistan, MLKP/FESK gerillalarının HPG/YJA Star gerillaları ile birlikte Türk devletinin işgal saldırısına karşı direndiğini belirtti.

Açıklamada, “Bir süredir, MLKP/FESK gerillaları da, HPG-YJA Star savaşçılarıyla birlikte, omuz omuza, bu direnişte yerlerini alarak, özveri ve cesaretle, özgürlük mevzilerini savunuyorlar. İşgalcilere karşı, kararlılıkla, birleşik devrimin ruhuna ve tarzına uygun bir savaşçılık pratiği sergiliyorlar. Bu yoğun ve eşitsiz savaşta faşist işgalcilere geçit vermemek kuşkusuz can bedeli bir mücadele gerektiriyor. Ve savaşçılar, şehitler, yaralılar pahasına, büyük bir moralle ‘işgalcilere geçit yok’ demeye devam ediyorlar” dedi.

MLKP Kürdistan açıklamasında devamında şu ifadelere yer verdi.

“İşgale karşı ön mevzilerdeki birliklerde yer alan Sarin Awaz (Şevin Söğüt) yoldaşımız, YJA Star gerillalarıyla beraber mevzilendikleri noktaya dönük gerçekleştirilen obüs ve ardından uçak bombardımanı sonucunda ölümsüzleşmiştir. Başta yurtsever ailesi olmak üzere, tüm yakınlarının başı sağ ve dik olsun! Çünkü şehit Sarin, yoldaşı, ailesi ya da tanıdığı olan herkese, onur ve güç verecek bir eylemin yapıcısıdır. Kadın özgürlük mücadelemizin ve devrimimizin kararlı bir öncüsüdür”

20 Haziran 1992 Amed Lice doğumlu olduğu açıklanan Şevin Söğüt’ün mücadele yaşamına dair ayrıntılar paylaşılan açıklamada, “Cins bilinci gelişkin, cesur, emekçi, inisiyatifli, üretken bir devrimci” olduğunun altı çizilerek, “O, büyük bir güvenle, savaş cephesine giderken net bir çağrı bıraktı ardında” denilen açıklamada;

“Sürecin bizden istediği ve beklediği daha yüksek nitelik ve daha güçlü bir savaşımdır. Partimin dağda, kırda, şehirde her yerde şehitleriyle büyümeye devam edeceğine inanıyorum. Bunun bir öznesi olmak beni sonsuz mutlu ediyor. İsmimin anlamı olan ”dağlı kızın türküsü”nü “umudun türküsü”ne katmak, büyütmek yolunda sesimin daha gür çıkacağına eminim. Onun bu sözleri, yolumuzu aydınlatan bir meşale gibi elimizden, dağlı kızın yükselttiği umudun türküsü de dillerimizden düşmeyecek” ifadeleriyle sona erdi.

Kaynak: ETHA

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu