Güncel

Munzur Festivali 2. gününde devam ediyor

Dersim: 16. Munzur Kültür ve Doğa festivali kapsamında yapılan etkinlikler devam ediyor.

Festivalin ikinci günü Düzgün baba dağını ziyaretle başladı. Dersim’in çeşitli ilçelerinden kalkan otobüsler ile yola çıkıldı. OHAL’in etkisiyle Nazimiye’ye giderken sürekli olarak polis ve jandarmanın kimlik kontrolü ile geciktirilip etkenliklerin başarılı şekilde yapılmaması için uğraşları başarılı olamadı.

Polis ve askerin tüm engelleme girişimlerine rağmen Düzgün Baba dağında bir araya gelen halk, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde zaman geçirdi.

Özgür Gelecek Dağıtımı

Düzgün Baba dağı tırmanışının ardından, dağın eteklerinde bulunan köylerde Özgür Gelecek gazetesi, Yeni Demokrat Gençlik dergisi dağıtımı yapıldı. Köylere gidip köylüler ile buluşan Özgür Gelecek ve Yeni Demokrat Gençlik okurları, halkın OHAL’E  bakış açılarının nasıl olduğunu sorduğunda askerlerin sürekli çatışma yaratmasından, merkezden köylere her gelişlerinde kimlik kontrollerine mazur kalmalarından ve ormanları yakmalarından şikayetçi olduklarını belirtti. Ayrıca köylüler, yapılanların bölgede yaşayan halkın göç etmesi için gerçekleştirildiğini vurguladı.

Köylüler gazete, dergi dağıtımı yapan okurlara “sizin gibi insanlar köylerimize uğradıkça bizler halk olarak çok mutlu oluyoruz” diyerek okurları en güzel şekilde ağırlamak istemeleri, halkın gerçekten sorunlarıyla ilgilenen kişileri onları dinleyenlerin halkın gözünde  ne kadar değerli olduğunu bizlere kanıtlıyor.

{gallery}dersim{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu