Emek

Murgul Eti Bakır işçileri işe iade davasını kazandı

Cengiz Holding’e ait olan Murgul Eti Bakır A.Ş.’de zam talebiyle fiili greve çıktıkları için işten atılan işçiler işe iade davasını kazandı.

H. Merkezi: Cengiz Holding’e ait olan Murgul Eti Bakır A.Ş.’de zam talebiyle fiili greve çıktıkları için işten atılan işçiler işe iade davasını kazandı.

Murgul Eti Bakır işçileri işten atıldıkları tarihten, mahkemenin sonuçlandığı tarihe kadar geçen sürenin brüt ücretlerini alabilecek. Patronun işçileri işe almaması halinde ek olarak 6 aylık brüt ücret ve tazminatları ödenecek.

Sendikal örgütlenmenin olmadığı Murgul Eti Bakır A.Ş.’de işçiler 9 Ocak’ta yüzde 20 zam ve ikramiye talebiyle greve gitmiş, Cengiz Holding ise fabrikayı kapattığını açıklayarak yaklaşık bine yakın işçiyi işten atmıştı.

Daha sonra fabrikayı açtığını duyurarak işçileri geri işe alan patron, grevde öncü olduğunu düşünen 35 işçiyi ise işe geri almadı.

İşçilerin tazminat ve diğer hakları ödenmezken, işçiler işe iade davası açtı. 25 işi iade dosyasının 3’ü Artvin Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. 22 dosya ise Borçka Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ele alındı. Borçka Adliyesinde görülen ve 27 işçiye kapsayan dava bugün sonuçlandı. Davayı kazanan işçilere, işten atıldıkları tarihten mahkemenin sonuçlandığı tarihe kadar çalışmadıkları ayların parasını brüt ücret üzerinden ödenecek. İşe alınmamaları halinde tazminatlarının yanı sıra 6 aylık brüt ücret tutarında ek tazminat da ödenecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu