Emek

Müşterinin hediye ettiği pastayı aldığı için işten atıldı

Gebze'de kurulu Linde Gaz'da depo elemanı olarak çalışan İbrahim Sabak, tazminatsız bir şekilde işten atıldığı için işyeri önünde direniş başlattı.

H. Merkezi: Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) bulunan Linde Gaz’ın patronu, bir müşterinin ona hediye ettiği kuru pastayı alan İbrahim Sabak isimli işçiyi, iyi niyeti suistimal ettiği iddiasıyla tazminatsız şekilde işten attı. Eşi çalışmayan Sabak, tazminatını alamadığı için okuyan 3 çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamıyor, krediyle aldığı ev kredisini ödeyemiyor. Mağduriyetinin giderilmesini isteyen işçi, tazminatının ödenmesini istiyor. İddialara ilişkin görüştüğümüz Linde Gaz Avukatı Özgün Poyraz, İbrahim Sabak’ın iş güvenliğini tehdit edecek davranışlarda bulunduğunu ve fabrikanın etik kurallarına uymadığı için işten atıldığını söyledi.

2 yıldır Linde Gaz deposunda tek başına tüp dolum elemanı olarak çalışan İbrahim Sabak isimli işçi, depo önünde arabasını yıkadığı, bahçeden meyve topladığı ve bir müşterinin ona hediye olarak getirdiği kuru pastayı aldığı için 2 hafta önce Linde Gaz patronu tarafından tazminatsız olarak kapının önüne konuldu. İş kanununun 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten atılan Sabak, şöyle konuştu: İşverenin iyi niyetini suistimal ettiğim söylenerek işten atıldım. Ben böyle bir art niyet göstermedim. 2 yıldır işimin başındaydım. Depo olduğu için arabamı yıkadığım, bahçeden meyve topladığım ve bir müşterinin hediye getirdiği kuru pastayı aldığım için beni tazminatsız olarak işten attı. Ben de tazminatımı istedim. Ödemeyeceklerini söylediler. Ben de şirketin karşısına geçerek tek başıma direniş başlattım, eylem yapıyorum.

“Haklarımı talep ediyorum”

Keyfi ve haksız işten atılmaların önüne geçilmesini talep eden Sabak, “Okuyan 3 çocuğum var. Okullar açılıyor, bir sürü okul masrafı var ve benim tazminatımı vermedikleri için ben mağdur oluyorum. Çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Eşim çalışmıyor. Evin taksitleri var, onları ödeyemiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu