Emek

Nakış işçileri: Kaçak işçi çalıştırılıyor!

 H. Merkezi: Nakış işçileri Güneşli Sosyal Güvenlik Kurumu önünde yaptıkları basın açıklaması ile patronların kaçak işçi çalıştırmasına tepki gösterdi.

Hatırlanacağı gibi nakış işçileri ayında sigorta, insanca yaşayacak bir ücret ve hafta sonu tatili gibi taleplerle greve çıkmış vb taleplerle, Bağcılar, Güneşli, Güngören, Çağlayan, Ataşehir, Esenyurt ve Beylikdüzü’nde çalışan işçiler 4 Haziran günü greve çıkmıştı.

 Greve çıkan yaklaşık 2 bin işçisi nakış patronlarının talepleri kabul etmesi üzerine grevi sonlandırmıştı.

İşçiler bugün yaptıkları basın açıklaması ile patronların Suriye’den gelen işçileri kaçak çalıştırdıklarını ve işçilerin kazanılan haklarını gasp ettiklerini belirterek Güvenlik Kurumu’nu da kaçak çalıştırılan işçiler için patronlar hakkında yasal işlem başlatma çağrısında bulundu.

İşçiler adına konuşan Veysel Ekinci, hükümetin Suriyeli işçilerin kaçak çalıştırılmasına göz yumduğunu dile getirerek, Suriyeli, işçilerin çalışma koşullarının çok daha kötü olduğuna dikkat çekti. Ekinci aynı zamanda patronların kendilerini “ya çalışın ya da yerinize Suriyeli işçileri getiririm” şeklinde tehdit edildiklerini kaydetti.

Ekinci açıklamasında yetkilileri kaçak işçi çalıştıran işyerleri hakkında yasal işlem yapması gerektiğini dile getirdi.

İşçiler basın açıklamasının ardından yazdıkları dilekçeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu