Manşet

(haber-söyleşi)Narlıdere halkı: “Zorunlu din derslerini boykot ediyoruz”

İzmir: Gezi Direnişinden bu yana ısrarla forumlarına devam eden Narlıdere Halk Forumu her çarşamba olduğu gibi dün (18 Eylül forumda bir araya geldi.

Pir Sultan Abdal Parkı’nda toplanan Narlıdere halkı bu forumda zorunlu din derslerini tartışarak, din derslerini boykot etmeyi tartıştı.

Yüzlerce kişi merdiven boyama eylemi sırasında rengârenk merdivenlerde otururken, parkın bir tarafında ise Gezi Direnişi sürecinde şehit düşenlerin resimlerinin olduğu ve zorunlu din derslerine karşı olduklarını belirten iki pankart parkta asılı duruyor.

Forumda zorunlu din derslerine neden girmeyeceklerini, nasıl bir mücadele izleneceğini açıklayan bir basın açıklaması okundu.

Etkinlik “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde sloganlar atarak başladı.

Ardından Ethem Sarısülük’ü vuran polisin davasının 23 Günü yapılacağı ve İzmir’den davayı takip etmek için araç kaldırılacağının duyurusu yapıldı. Araç 22 Eylül gecesi saat 23.00’da İzmir Belediyesinden kalkacak. Duyurudan sonra kitle “Ethem’in katili AKP’nin polisi” vb sloganlar attı.

 Etkinlik zorunlu din derslerini 3 haftadır tartışan Narlıdere halkı bu haftadan itibaren öğrencilerinin derslere girmeyerek boykot edeceklerini dile getirdi. Alevi Bektaşi Derneği adına yapılan konuşmada, Narlıdere halkının başlatmış olduğu bu çalışmanın önemli olduğu, boykot eylemlerini kendilerinin de desteklemekle kalmayacaklarını ve bir fiil yürütecekleri dile getirildi. Boykotun başarıya ulaşması için pek çok kurumunun, velilerin katılımın önemli olduğunun altı çizilen etkinlikte, İlayda Arslan’ın din derslerini boykot edeceğini duyuran bir konuşma yaptı.

Ekinlik “her yer Taksim her yer direniş”, “AKP’nin karanlığına teslim olmayacağız” vb sloganlar eşliğinde sona erdi.

Narlıdere Forumları kitlesel olarak devam ediyor

Etkinlik sırasında Narlıdere’deki forumlarda başından bu yana çalışma içinde olan Narlıdere Halk Komitesi’nden Hüseyin Berkan ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Hüseyin Berken Altan:  Gezi direnişi başladığında Narlıdere’de tepkiler başladı. Ben bireysel olarak Gündoğdu’da bulundum ilk 3 gün. Daha sonra Narlıdere’ye döndüm, burada kitlesel yürüyüşler yapılıyordu ve her gün bu artarak devam ediyordu. HJer gün biz burada binlerle yürüyorduk, resmi kayıtlara göre 8 bin kişi ile yürümüşüz ve bir ay boyunca devam etti.

Taksim Dayanışmasını takip ediyorduk, İstanbul’da sokaklardan parklara çekilince burada da parklarda etkinlikler, forumlar başladı. Narlıdere’de ilk hafta iki defa Pir Sultan abdal Parkı’nda yapmaya devam ettik ama sonra kitle biraz düşünce bunu haftada bire düşürmeye karar verdik, her çarşamba forumlar sürüyor. Bu güne kadar “Kentsel Dönüşüm” Çağdaş Hukukçular Derneği’den gelen avukatlarla gözaltı ve tutuklamalarla ilgili, madde bağımlılığına dair, 4+4+4 eğitim uygulamaları gibi pek çok konu işlendi. En son işte zorunlu din derslerini tartışmaya başladık.narlıdere 2

Halkın forumlara katılımı,  tartışmalara ilgisi nasıl

Bu güne kadar 300-400 civarında katılım oluyor. Tabi bu etkinlik yaptığımızda 600’ün üzerine çıkıyor. Kitlesellik anlamında burada iyi bir kitle var. Buranın %80’i alevi olduğu için ve ölen gençlerin hepsi alevi olduğu için halk duyarlılık gösteriyor. Örneğin, burada yerel yönetimleri konuştuk, CHP burada %70’ler de oy almasına rağmen halk Gezi sürecini takip etmediklerini için “nerede %710 oy alan CHP” dedi.

Diğer forumları bilmiyorum ama burada kitlesel forumlar yapmaya devam ediyoruz. 3 haftadır biz zorunlu din derslerini tartışıyoruz.

Tartışılan konuları nasıl oluşturuyorsunuz, forumları nasıl yürüttünüz?

Burada şöyle oluyor, foruma gelen insanlar öneride bulunuyor, biz bu önerileri Narlıdere Halk Komitesi olarak değerlendirerek bir sonraki hafta gündem olarak işlemeye devam ediyor. Bu hafta zorunlu din dersleri ile ilgili yürüttüğümüz tartışmalardan sonra boykot çalışması için bir araya geldik. Geçen hafta Eskişehir’de Nazlı Şirinel diye bir öğrenci zorunlu din derslerine katılmamak için, kendisi bireysel olarak mahkemeye başvurup kazanıyor ama alevi dernekleri ve diğer kurumlar sahip çıkmadığı için yalnızlaşıyor, gelip bunları anlattı. Biz insanlardan böyle bir öneri geldikten sonra, tartışmaya başladık ve burada bunun böyle olmayacağını, Eğitim-Sen, Alevi dernekleri gibi pek çok kurumun destek olacağı, burada nüfusun önemli bir kısmının alevi olduğu için kimsenin yalnız kalmayacağını vurguladık. işte bu hafta boykotu fiili olarak uygulamayacağız, dilekçeler hazırlandı, AİHM’in emsal olan bir kararı var onu örnek vererek çalışmayı başlatmış bulunuyoruz.

“Kitlenin dili ile bağ kurmak önemli”

Narlıdere’de forumların iyi olmasının nedeni bizim iyi bir çalışma yürütmemiz, insanlardan gelen önerilerle tartışma konularının açılması, insanlarla kurduğumuz ilişkinin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Örneğin burada para teklif edenler olmuştu, kurulan sofra için, biz kabul etmedik şaşırdılar yani Taksim’deki o komün hayatı parklara taşıyabilirseniz, aradaki bağ kuvvetleniyor, insanda aidat hissi oluşuyor ve yapılana sahip çıkıyor. Tabi birde çalışmanın disiplinli, ısrarlı bir çalışma yürütülürse insanlar sahip çıkar. Zaman zaman etkinlikler farklı organizasyonlar yapmak ta çok önemli kitlenin ilgisini çekerseniz, eski sol söylemin dışına çıkmak lazım. Gezi’de gördük farklı farklı sloganlar yazılar, değişik bir dil vardı, onu dille bir bağ kurulmalıdır. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu