Dünya

NASA’nın uzay aracı ‘InSight’ Mars’a indi

Yıllar sonra Mars’a geri dönen NASA’nın uzay aracı ‘InSight’ Kızıl Gezegen’e iniş yaptı ve inişinden kısa bir süre sonra da ilk fotoğrafını dünyaya gönderdi.

H.Merkezi: ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait “InSight” adlı uzay aracının dün akşam saat 22.50 sıralarında planlandığı gibi Mars’a (Kızıl Gezegen) iniş yaptığı bildirildi.

Böylece “InSight”, 6 yıl sonra NASA’nın Mars’a indirdiği ilk uzay aracı oldu.

NASA’dan yapılan açıklamada, Mars’ta sismik inceleme yapacak ve Kızıl Gezegen’in yer altı katmanlarına ilişkin veri toplayacak uzay aracının, Mars’ın atmosferinde 6 dakika 45 saniyelik yolculuğun ardından gezegene iniş yaptığı belirtildi.

“InSight”ın ilk 6 hafta boyunca herhangi bir araştırma yapmayacağı kaydedilen açıklamada, bilim insanlarının bu süre zarfında uzay aracının genel durumunu izleyeceği ifade edildi.

Bu süre sonrasında ise aracın robotik kolunun, aracın sismometresini Mars’ın yüzeyine bırakacağı ve sismometrenin, 40 günde gezegenin zemininin yaklaşık 2 metrelik derinliğine inerek titreşimleri kaydetmeye başlayacağı belirtildi.

Böylece “InSight”ın, Mars’ın hem yüzeyi hem de yer altı yapısı hakkında detaylı bilgileri Dünya’ya iletmesi bekleniyor. Bugüne kadar Mars’la ilgili tüm araştırmalar gezegenin yüzeyiyle sınırlı kalmıştı.

Öte yandan BBC Türkçe’nin aktardığına göre NASA, “Insight”ın Mars’ı bir ‘zaman makinesi’ gibi kullanacağını da söylüyor:

“Mars Dünya ve Venüs’ün üçte biri kadar büyük. Daha az enerji barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir fosil gezegen. Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı.”

İnsight uzay aracının Mars’tan gönderdiği ilk fotoğraf karesi;

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu