Manşet

Nazımiye Festivali başladı

Dersim: Dersim Nazmiye’de düzenlenen 9. Düzgün Baba Anma Etkinliği başladı. Etkinlik Düzgün Bawa’ya yapılan ziyaretler ve panellerle devam ediyor.

Gündüz saatlerinde ülkenin birçok yerinden ve Dersim’in çeşitli ilçelerinden bölgeye gelen yüzlerce kişi Nazmiye’yi doldurdu. Aralarında Munzur Çevre Derneği‘nin de olduğu birçok dernek Nazmiye Meydanı‘na bir yürüyüş gerçekleştirerek geldi.

Dersim onurdur, onuruna sahip çık, Faşizme karşı omuz omuza, Bu daha başlangıç mücadeleye devam sloganlarının atıldığı yürüyüşte Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya sloganları da atıldı. Bir süre halaylarla meydanda bekleyen kitle ardından belediyenin ilçe dışından gelenler için verdiği kahvaltıya katıldı.

 

Nazımiye sokaklarında dağıtım

Nazmiye Meydanı‘nda Partizan da stant açarak kitap, gazete ve festival bülteninin dağıtımını yaptı. Ayrıca gün içerisinde yüzlerce kişi Düzgün Baba ziyaret bölgesine gitti. Festival’de Partizan imzalı “Nazımiye Festivali’ne hoş geldiniz” pankartı da ilgi çeken ayrıntılar arasında.

Bu arada bir araya gelen Partizanlar, gazete ve Munzur isimli derginin Nazımiye mahallelerinde kitlesel olarak, ajitasyonlar eşliğinde dağıtımını gerçekleştirdiler.

 

“Alevilik ve Çözüm Süreci”

Etkinlik kapsamında Nazımiye Belediyesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen, Alevilik ve Çözüm Süreci başlıklı panele BDP Dersim İl Başkanı Ergin Doğru, Pir Hasan Kılavuz ve moderatör olarak Psk. Mercan Kırmızıçiçek katıldı.

Panelde ilk konuşmayı yapan Doğru, gericiliğin yalnızca AKP üzerinden tanımlanmasının eksik olduğunu bir bütün sistem sorunu olduğunu böyle bakılmadığında sorunun eksik algılanacağını söyledi. Gezi direnişinden, Rojava’da Kürt mücadelesine kadar birçok konuda AKP’nin yaklaşımını değerlendiren Doğru, AKP’nin statükonun bir parçası ve inkarcı anlayışın devamcısı olduğunu söyledi.

Doğu konuşmasının devamında, AKP’nin statükocu yaklaşımının yalnızca Kürtlere karşı olmadığı aynı şekilde, Ali’yi sevmek Alevilikse, ben dört dörtlük Aleviyim” söylemi, Madımak davasındaki tutumu, 3. Köprüye verilen Yavuz Sultan Selim ismiyle statükoyu Aleviler üzerinde de uygulamanın devamcısı olduğunu belirtti.

Doğu’nun ardından söz alan Hasan Kılavuz konuşmasında, Dersim üzerinde yıllarca uygulanan asimilasyon politikalarına, Başka bir dili konuşmak zorunda bırakılıyoruz diyerek dikkat çekti. Kılavuz Aleviler üzerinde geçmişten gelen baskı ve asimilasyon politikalarının bugünde devam ettiğini ve toplumsal baskınında bir araç olarak kullanılarak Alevilerin Sünnileştirilmeye çalışıldığını belirtti. Kılavuz son olarak Alevilikteki hoş görü ve saygıya dikkat çekti.

Panelde söz alan yaşlı bir Dersimli, “Sayısız gençlerimiz bu topraklara düştü, hiçbirinin isimleri anılmazken, burada K. Kılıçdaroğlu isimli parkın burada işi ne? diye tepkisini gösterdi. Konuşmasının devamında ise CHP’nin “altı oku”nun bu topraklarda katliam ve kıyımdan başka birşey ifade etmediğini vurguladı.

Ardından ATİK adına selamlama yaparak konuşmasına başlayan bir diğer katılımcı, Alevilerin tek düşmanı olarak AKP’nin gösterilmesine tepki göstererek birçok Alevi katliamında CHP’nin aktör olduğunu hatırlattı ve katil olanın bir bütün devlet değil mi diye sordu.

Panel konuşmaların ardından sona erdi. Panelin ardından meydanda konser hazırlıkları devam ediyor.

 

[widgetkit id=251]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu