Dünya

Nepal’de 40 Maoist gözaltına alındı

Netra Bikram önderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) kadrolarından 40 kişi, “şiddet eylemlerine katıldıkları” gerekçesiyle gözaltına alındı

ÇEVİRİ | Nepal’in çeşitli bölgelerinden gözaltına alınan 40 CPN (Maoist) üyesi gözaltına alındı. Netra Bikram önderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) üyesi olan Maoistlerin hareketin kadro ve liderleri olduğu belirtiliyor.

Katmandu polisi, tutuklananların “bazı şüpheli faaliyetlere ve şiddet içeren eylemlere katıldığı”nı iddia ederken; Polis Başkomutanlığı’nın açıklamasına göre 33 kişi “ileride bu tür eylemlere dahil olmayacağına dair taahhütname” imzalatılarak serbest bırakıldı. Kalan yedi kişi hala gözaltında ve haklarında dava açıldı. Polis Başkomutanı Pokharel, soruşturma tamamlanana kadar 25 gün boyunca gözaltında tutma yetkisine sahip olduklarını belirten açıklamalar yaptı.

Gözaltında bulunanlar; parti lideri Padam Rai, fiziki planlama ve altyapı gelişimi için görev yapmış eski bir devlet bakanı olan partinin Katmandu Sekreteri Dhirendra Upadyaya, Samjhana Bhatta, partinin politbüro üyesi Bharat Bam, merkez üyesi Ranasingh Pun Magar, Om Prakash Pandey ve Siddhanta Rai.

Haber için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu