Kadın

Nevin, nasıl suçlu ilan edilir?

H. Merkezi: Isparta’da kendisine silah zoruyla tecavüz eden Nurettin Gider’i tüfekle öldürdükten sonra köy meydanına kafasını atan Nevin Yıldırım,  ’Tasarlayarak, canavarca hisle kasten adam öldürmek’ iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Olaydan birkaç ay sonra babasının tecavüz eden Gider olduğu bir bebek dünyaya getirmesi üzerine Nevin Yıldırım’ın zaten daha öncesinden Nurettin Gider ile ilişkisinin olduğu yönünde tartışma başladı.  Dava dosyasında çok net olarak kadını suçlu olarak göstermeye çalışan yargı; tanıklar, telefon kayıtları, doğmuş olan çocuk aracılığıyla bu “ilişkiyi” kanıtlama çabasında. Dolayısıyla süregelen egemen anlayış olan “ilişki varsa tecavüz suç değildir”  diyerek suça ortak oluyor.

Tecavüzden herkesin haberi var

Gider tarafından, ’Sakın bağırma çocuklarına sıkarım’, ’Elimde çıplak fotoğrafların var’ tehdidiyle defalarca tecavüze uğrayan Nevin Yıldırım’a ramazan ayında eve gelen misafirlerin ’Nurettin’in oğlu senin resimlerini internete verecek, doğru mu?’ diye sorular sormuş olması da aslında tecavüze ve tehdide tüm köyün “rıza” göstermiş olduğunu gösteriyor.  Dolayısıyla; kadın, köy meydanına tecavüzcünün kellesini atarak aslında bu duruma sessiz kalan toplumu cezalandırmak istiyor.

Kürtaj için “eş” rızası istemi

32 tanığın ifadesiyle yürütülen davada Nevin Yıldırım’ın ifadesinde “hamile kaldığımı anlayamadım. Kürtaj için gittiğimiz doktor ise ’Eşinin rızası lazım’ diyerek kürtaj yapmadı.” Sözlerinin yer alması, kürtaj tartışmalarını tekrardan hatırlattı.

Bebeğe isim, Emine Erdoğan’dan

Ailesiz çocukları ve şiddet gören kadınları korumamakla ünlü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının (ne hikmetse) olaya el koymasıyla birlikte Yıldırım’ın istemediği bebek, Isparta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yurduna yerleştirildi. Tecavüzü örtbas etmek için alelacele bakıma alınan bebeğe, pek “merhametli(!)” Emine Erdoğan tarafından ’Elif Sıla’ adı verildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu