GüncelManşet

Nisêbîn ve Şirnex’te özyönetim direnişleri sürüyor

H. Merkezi: Özyönetim direnişlerinin sürdüğü Nisêbîn ve Şirnex’te devletin saldırıları yoğunlaşarak devam ederken şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde 14 Mart’ta ilan edilen “sokağa çıma yasağı” 66. gününü geride bıraktı. İlk günden bu yana şiddetli çatışmaların yaşandığı ilçede şu ana kadar 100’ü aşkın polis özel harekat ve jandarma özel harekatçı öldü.

Aylardır yoğun saldırıların sürdüğü ilçede, dün akşam saatlerinde toplam 16 JÖH ve PÖH elemanının ağır yaralanmasının ardından saldırıların boyutu da ağırlaştı. Yenişehir, Dicle, Fırat ve Abdulkadirpaşa mahalleleri onlarca zırhlı araçla kuşatma altına alınarak mahalleler bombardıman altına alındı.

Direniş mahallelerine yönelik, eski hastane civarı ve İpek Yolu üzerine konumlandırılan zırhlı araçlardan top ve obüs saldırısı düzenlenirken, Çağçağ Caddesi, Şirin ve Kanarya Sokak’a ise karşılıklı sıcak çatışmalar yaşandı. Gece boyu süren çatışmalar sabah saatlerine kadar sürdü.

Şirnex’te gece boyu ambulans hareketliliği

Bombardıman ve çatışmaların sürdüğü Şirnex’te, gece boyunca çatışma bölgeleri ile Devlet Hastanesi ve 23. Jandarma Sınır Komutanlığı arasında ambulans hareketliliği yaşandı.

Devletin soykırım saldırılarına karşı özyönetim direnişinin 65. gününe girdiği Şirnex’te (Şırnak) bombardıman ve çatışmalar sürüyor. Akşam saatlerinde Yenimahalle ve Bahçelievler mahallelerine yönelik başlayan ağır bombardımanda evler tek tek hedef alınarak vuruldu. Obüslerin hedefi olan birçok ev yıkılırken, yanan evlerden saatlerce dumanlar yükseldi.

Yenimahalle’de gece boyu çatışmalar yer yer devam ederken, sabah saatlerinde itibaren ise çatışmalar bombardımanla birlikte Cumhuriyet ve Bahçelevler mahallelerinde yoğunlaştı. Bombalanan mahalleler bir de mahalleler çevreye yerleştirilen zırhlı araçlardan ağır silahlarla aralıksız taranıyor.

Gece boyunca çok sayıda ambulans çatışma bölgeleri ile Şırnak Devlet Hastanesi ve 23. Jandarma Sınır Komutanlığı arasında gidip geldi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu