GüncelManşet

ÖHD’li avukatlar:” Suçlamalarınız bizim için onurdur”

H. Merkezi: Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukatlar Ramazan Demir ve Ayşe Acinikli’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 50 kişi hakkında “Örgüt yöneticisi olmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında 2 kişi hakkında tahliye kararı çıktı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukatlar Ramazan Demir ve Ayşe Acinikli’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 50 kişi hakkında “Örgüt yöneticisi olmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında, tutuklu avukatlardan Ayşe Acinikli ve Ramazan Demir savunmalarında,  “Suçlamalarınız bizim için onurdur tahliye talep etmiyoruz” dediler.

“Yarını biz yaşatacağız”

Av. Acinikli, savunmasında “Avukatım, avukatlık yaptım ve bu nedenle tutuklandım” dedi ve beş yıldır yüzlerce kişinin avukatlığını yaptığını şimdide kendini savunmak zorunda bırakıldığını dile getirdi. Duruşma salonunda kendisini sosyalist, Kürt ve Alevi olarak tanımlayan Acinikli, “Her şey daha iyi olsun diye mücadele ettim. Bunlar nedeniyle savunma yapmam isteniyorsa, yapmayacağım. Yaptığım her şeyin arkasındayım” dedi. Acinikli, mahkeme salonlarında yargılanması gerekenlerin kendileri olmadığını, Roboski’de Cizre’de insanları yakanlar olduğunu vurgulayarak, “Yarını biz yaşatacağız” diye konuştu.

“Gerçekten iyi çalışmışız ki buradayız”

Acinikli’nin savunmasının ardından tutuklu avukat Ramazan Demir savunmasında sözlerine, Şirnex’te devlet güçlerince katledildikten sonra zırhlı araç arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Birlik’i anarak başladı. Demir, “Ölümünden sonra Şırnak’ta kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Panzerin arkasında sürüklenen hepimizin kardeşiydi. Hacı için şehit namirin demişim ve beni bu nedenle tutmuşsunuz. Şimdi Hacı’nın bizim için önemini anlayın. Sosyal medyada anlatamadım şimdi anlamışsınızdır” dedi.

Demir, savunmasında kendilerine isnat edilen suçlamalara dikkat çekerek, “Dosyada okuduğunuz suçlara iyi bakın, demek ki gerçekten iyi çalışmışız ki buradayız. Tüm kurumlara başvuru yaptık, hak ihlalleri ile ilgili olarak. Ama hepsi bize düşman gibi bakıyordu. Bütün devlet kurumları tek koro olmuş halde devletin katliamlarını örtbas etmek istedi. Yaralı insanlara ambulans gitsin diye karar çıkardık. Devlet bu kararlara uymadı. Devlet gönderdiği savunmalarda Cizre’yi İsveç gibi anlattı” dedi.

“Haklar hukukuna ve mücadelesine inanıyor, bunun kavgasını veriyoruz’ diyen Demir, savunmasına şu sözlerle devam etti:

“Tahliye talebim olmayacak”

Mücadelemizi bırakmaya da korkup gitmeye de niyetimiz yok. Hak mücadelemizde sistemin iyileştirilmesini talep ediyoruz ancak bununla yetinmeyi düşünmüyoruz. Kılıç sizin elinizde olabilir ama haklı olan biziz. Bunun gururu ve onuru bize yeter. O yüzden Bugüne kadar tahliye talebim olmadı, bundan sonra da olmayacak.

Ayşe Acinikli ve Ramazan Demir’in savunmasının ardından diğer tutuklu sanıkların savunmaları ile devam etti.  Yapılan savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, iddia makamının tüm tutuklu sanıkların tahliye edilmesi yönündeki talebine rağmen, tutuklu sanıklardan TUAD yöneticileri Cemalettin Gördeğir ve Sengül Kaçar’ın tahliyesine karar vererek, duruşmayı 7 Eylül 2016 tarihine erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu