Güncel

Ölümsüzleşen 14 gerillanın kimlikleri bilgileri açıklandı

H. Merkezi: HPG BİM, 16 Ekim’de Dersim’in Roj ve Kutu deresi arasında gerçekleştirilen operasyonda ölümsüzleşen 14 HPG/YJA Star gerillalası ile yaralı olarak gözaltına alınan gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “16 Ekim günü Türk ordusu Dersim’in Roj deresi ve Kutudere mıntıkalarında kapsamlı bir operasyon başlatmıştı. Başarısız kalan bu operasyonlarda yer yer yaşanan çatışmalarda darbe alan TC ordusu yoğun teknik silahlarla sonuç almaya çalışmıştır. Mirik vadisi ve çevresi başta savaş uçakları olmak üzere Kobra tipi helikopterler ile yoğun bombalanmış, çatışmalar kimi alanlarda iç içe yaşanmıştır. Kayıplarını gizleyen Türk ordusu buradaki gerilla kayıplarımızı öne çıkartarak başarılı olduğunu yansıtma gayretine girmiştir” denildi.

Dersim’de 16 Ekim günü ölümsüzleşen gerillaların kimlikleri şöyle:

Dilan Akkoç (Destan Agit), Hüseyin Ertürk (Ferhat Zagros), Semra Elalmış (Peyman Kurdistan), Dilek Günenç (Roza Helin), Yavuz Unas (Rubar Hani), Feridun Nurizade (Xebat Çılçema), Şengül Lalaşahin (Ciwana Amed), İbrahim Gültekin (Doğan Amed), Sultan Göktürk (Jin Şirvan), Şevin Akdamar (Nujin Solin), Cemal Kaya (Sefkan Dersim), Mahmut Bilgi (Seyitxan Amed), Uğurcan Koç (Şiyar Dersim), Ramazan Karadağ (Pılıng Sur). HPG BİM, Ezhar Hasan (Jiyan Kobanê) adlı gerillanın ise yaralı olarak gözaltına alındığını duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu