Güncel

“Özgür Düşünce Susturulamaz, Aslı Erdoğan Yalnız Değildir”

İstanbul: Yazarlar, Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan’nın gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Birçok yazarın bir araya geldiği toplantıda Erdoğan’nın annesi Mine Aydostlu’ da yer aldı.

“Bizler yazarız yazmaya devam edeceğiz”

Toplantıda ilk sözü alan yazar Aslı Tohumcu, özgürlük için mücadele edenlerin yanında olduklarını belirtti. Tohumcudan sonra konuşan şair Mehmet Sait Aydın; Aslı Erdoğan’nın yazarlık geçmişine değinerek, Erdoğan’nın geleceğe kalacak 50 yazar arasında gösterildiğini, yapıtlarının çağdaş klasik eserler olduğunu ve kitaplarının yılın kitapları arasında seçildiğini söyledi. Aydın, “Erdoğan sadece yazar olduğu için değil Kürt halkının sesi olduğu için alındı ama bizler yazarız yazmaya devam edeceğiz, özgürlüğüne kavuşmasını bekliyoruz”  şeklinde konuştu.

“ Aslı’nın Yanındayız”

 Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, Aslı Erdoğan’ın yanında olduklarını belirterek, “15 Temmuz sonrası iktidar bir bıçağın iki yanını da bil eğeledi. Bir yüzünü dindaşların üzerinde sınadı. Şimdi sıra muhaliflere geldi.”  dedi. Köz, Ülkede her şeyin şaşmış olduğunu muhaliflerin daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.

 “Zulme Karşı Duracağız”

Özgür Gündem gazetesi nöbetçi yayın yönetmenlerinden yazar Tevfik Taş, zulme karşı duracaklarını bedeli ne olursa olsun ödemeye hazır olduklarını belirterek, basının gerçekleri dile getirmesi gerektiğini ifade etti.

“ Aslı yalnız değilmiş”

Aslı Erdoğan’nın annesi Mine Aydostlu ise “Aslı her zaman mazlumların yanında oldu. Tüm kariyerini bir kenara bıraktı ve yazar olmaya karar verdi. Rahatı bir kenara bıraktı ve nerde bir ezilmiş varsa onun yanında oldu. Bugün görüyorum ki Aslı yalnız değilmiş hepinize teşekkür ederim” dedi.

Yazar Seray Şahiner: “Atomu parçalamak tahammülsüzlüğü parçalamaktan daha zormuş Aslı’nın alınması ile bir kez daha gördük” diyerek Aslı Erdoğan’nın yanında olduğunu belirtti.

Yazar Yaşar Miraç: ” Ne takiye bilir, ne yalan, özgür yaşamıştır, özgür yazmıştır, Aslı gibi”  diyerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu