Manşet

Özgür Gelecek’e toplatma kararı!

Devletin kendisine muhalif olan tüm kesimleri susturma çabasından önemli boyutta nasibini alan devrimci basın; yıllardır kapatma, toplatma, vs. türünden baskılara rağmen mücadelesini sürdürüyor. Özellikle Gezi döneminde daha da keskinleşen devlet saldırısı; gerçeklerin ortaya çıkmasında basının esas rolü üstlenmedeki başarısı karşısında çaresizlik içinde devam ediyor. Direniş dinamiğinin devam etmesi ve bu dinamiğe engel olamaması üzerine satın alamadığı basını ya tasfiye etmeye çalışıyor ya da emekçilerini işsiz bırakıyor.

İşte bu saldırılardan birine hedef olan gazetemiz Özgür Gelecek/Paşêroja Azad’ın 65. Sayısı hakkında İstanbul TMK 10. Maddeyle yetkili Cumhuriyet Başsavcılığının 17.08.2013 tarih ve 2013/1445 soruşturma sayılı yazısı ile toplatma kararı çıkarıldı.

Gazetenin 65. sayısı hakkında; 11. sayfadaki “Gerilla HES eylemini Gezi şehitlerine atfetti” ve 27. sayfasındaki “Ölümün yakışmadığı komutana…” 32. sayfasında Gezi sürecine dair olan “Eylül’de ev dönmüyor, SOKAĞA TAŞINIYORUZ” başlıklı yazıları gerekçe göstererek “direnişin teşvik edildiği” gerekçesiyle toplatılması kararı verildi.

Devlet, mahkeme kararları yoluyla devrimci basının emekçilerini ve okurlarını tutuklayarak, sayılarına el koyarak hem örgütlü mücadelenin önüne geçmeye; hem de işçilerin, emekçilerin direnişinin sesini kısmaya çalışıyor. Daha önceden de defalarca belirttiğimiz üzere yineliyoruz; baskılarınız bizleri yıldıramaz.

Özgür Gelecek susmadı, susmayacak!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu