GüncelManşet

Özgür Gündem’le dayanışma büyüyor:”Özgür basın susturulamaz”

İstanbul: Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasını protesto etmek ve dayanışma içerinde olunduğunu göstermek amacıyla aralarında DİSK, KESK, İHD, THİV, TTB, TMMOB, TGS ve TGC’nin de yer aldığı çok sayıda kurum gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına dayanışma ziyaretinde bulundu; ardından bina önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Özgür basın susturulamaz” pankartının açıldığı açıklamada yine tutuklanan 3 ismin fotoğrafları ile “Düşünce tutuklanamaz” ve “Onlar gerçeği yazdılar” yazılı dövizler taşındı. Kitle tarafından “Özgür basın susturulamaz“, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Haber alma hakkımız engellenemez” gibi sloganlar atıldı.

İlk olarak söz alan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç, “Bu iktidarın alenen savaşa davetidir. Gazeteciliği yok etmek isteyen, ülkeyi karanlığa sürmek isteyenlere karşı direnmeliyiz” dedi. Bir arada olmak gerektiği mesajını veren Güç, “Gerçeğin peşinde ve yazmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Güç’ün ardından konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ise, tutuklamalara “Son derece saçma bir soruşturma söz konusu. Türkiye’de ifade özgürlüğünün olmadığını biliyoruz ama umudumuzu yitirmeyeceğiz” sözleriyle tepki gösterdi.

“Tutuklamalar basın özgürlüğüne müdahaledir”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube üyesi Ümit Efe de tutuklanan isimler için “Sadece ve sadece hakikatin kaydını almak ve bunu yaymak için vicdanın sesi oldular. Bu vicdanı asla hapsedemezsiniz. Boyun eğmeyeceğiz” diyerek serbest bırakılmalarını istedi.

TTB Başkanı Raşit Tükel ise “Baskının her geçen gün arttığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu tutuklanmalar basın özgürlüğüne müdahaledir” diyerek, mücadeleyi daha da büyüteceklerini ifade etti.

Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalar altında gazetecilik yapan arkadaşlarının durumuna dikkat çeken Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Eşbaşkanı Hakkı Boltan ise “Kürdistan’da arkadaşlarımızın direniş mücadelesi söz konusu. Bu arkadaşlarımıza yönelik ciddi saldırılar söz konusu Özgür Gündem’e yönelik bu saldırılarda bunun bir parçasıdır. Bu saldırılar sadece Özgür Gündem’e değil, bütün halka yöneliktir” diye konuştu.

“Borcumuzu yazarak ödeyeceğiz”

Yapılan bu konuşmaların sonrasında Özgür Gündem Gazetesi Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya, tüm kurumlar adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu.

Bizleri tanıyorsunuz. Çeyrek asırdır her türlü baskıya rağmen gerçekleri yazmaya devam ettik” diyen Kızılkaya, kendilerine ve muhalif basına yönelik baskı ve soruşturmaların ‘Çökertme Planı’nın bir parçası olduğunu ve satır satır neler yapılacağının bu planın içinde olduğunu söyledi. Dayanışmak amacıyla gazetelerine gelen hemen hemen bütün genel yayın yönetmelerine soruşturma açıldığına dikkat çeken Kızılkaya, “Dün en son olarak Saray’ın siparişi üzerine 3 arkadaşımız tutuklandı. Bu düpedüz siyasal bir karardır. Burada ‘Siz Gündem’e yaklaşırsanız yanarsınız’ demek istiyorlar. Ama onlar ne kadar net ise, biz de o kadar netiz. Dayanışma kızdırıyorlarsa onları, demek ki doğru yoldayız” sözleriyle baskı ve saldırılara karşı daha fazla omuz omuza olmak gerektiğini vurguladı.

Tutuklanan 3 genel yayın yönetmenlerine borçlu olduklarını da ifade eden Kızılkaya, “Onlara borcumuzu yazarak ödeyeceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu