Güncel

Özgür Radyo: “Soluğuna, geleceğine, hayatına sahip çıkmaya çağırıyoruz”

H. Merkezi: Özgür Radyo, OHAL kararnameleriyle muhalif televizyon ve radyoların kapatılmasına karşı tüm dinleyicilerini, sanatçıları, aydınları, dostlarını, Kadıköy’de bulunan radyo binasında başlatılacak olan nöbete katılmaya davet etti.

OHAL kararnameleriyle muhalif televizyon ve radyoların kapatılmasını protesto eden Özgür Radyo, nöbet eylemine ilişkin yazılı biri açıklama yaptı. Radyodan yapılan açıklama şu şekilde:

“AKP/Saray iktidarının, darbecilere karşı ilan ettiği OHAL’in hedefine tüm muhalif sesler alındı. Dünden itibaren, muhalif yayın yapan televizyon ve radyo kanallarının kapatılması süreci başlatıldı. İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV, Denge Tv, Zarok TV, Birlik Medya ile Yön Radyo Türksat uydusundan çıkartıldı.

Radyo Ses, Radyo Dünya ve Özgür Güneş radyosunun yayınları durduruldu, binaları mühürlendi. Denge Tv, Zarok Tv ve Van Tv’nin de binaları mühürlendi.

Bugün ise adı geçen yayın kuruluşlarının internet üzerinde yayın yapmaları engellenmeye başladı, internet siteleri erişime kapatıldı Radyomuz 95.1 Özgür Radyo’nun da resmi web sitesi sansürlendi, erişim engellendi.

OHAL kararnamesiyle kapatılması kararlaştırılan yayın kuruluşlarının tamamının listesi bile kamuoyundan gizleniyor.

1995 yılından bu yana 95.1 frekansından yayın yapan radyomuz Özgür Radyo, özgürlüğün, barışın, ezilenlerin sesi olduğu için defalarca kapatıldı, 3 yıl 9 ay mikrofonları susturuldu. Defalarca bürosu basıldı, stüdyosu mühürlendi, çalışanları gözaltına alındı, tutuklandı, yöneticileri hapis cezalarına çarptırıldı.

Ancak tüm bunlara karşı ezilenlerin özgür mikrofonu olma yayın çizgisinden vazgeçmedi. Hiçbir iktidar, radyomuz Özgür Radyo’yu gerçeğin sesini, türkülerin sesini ezilenlere, halklara ulaştırmaktan alıkoyamadı. Şimdi de alıkoyamayacaklar.

Şimdi de biat etmeyeceğiz, yalana teslim olmayacağız. Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından başlayan özgür basın yasağına karşı özgürlük için nöbete başlıyoruz.

Özgür Radyo olarak, 21 yıldır radyomuza emek verenleri, dinleyicilerimizi, sanatçıları, aydınları, dostlarımızı, radyomuzun Kadıköy’deki binasında bugün saat 18.30 itibariyle başlatacağımız nöbete davet ediyoruz.

Özellikle tüm dinleyenlerimizi kendi sesine, soluğuna, geleceğine, hayatına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Özgür basın susmaz, gerçek direnir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu