Güncel

“Özgürlük ağacı şehitlerin kanı ile sulanmıştır”

H.Merkezi: Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 6 Eylül günü yaşanan çatışmada yaşamını yitiren 7 HPG gerillasından biri olan Hakan Turgut’a (Serhat Hakkari) Colemerg halkı kepenk kapatarak sahip çıktı.

Ailesi tarafından dün Malatya Adli Tıp Kurumunda alınan Turgut’un cenazesi öğlen saatlerinde Hakkari Devlet Hastanesine getirildi. Hastane önünün adeta bir miting alanına dönerken, alanda PKK bayrakları ve Abdullah Öcalan’ın resimleri açıldı.

Hastanede yıkanan ve dini vecibeleri yerine getirilen Hakan Turgut’un cenazesi sloganlar eşliğinde Sümbül Mahallesi’nde bulunan Serê Solan Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı. Yol boyunca katılımlarla on binlere ulaşan kitle, Hakkari Emniyet Müdürlüğünün önünden geçerken polisleri yuhaladı. Turgut’un cenazesi Sümbül Mahallesi’nde ambulanstan omuzlara alındı.

Mezarlığa getirilen Turgut, başka çatışmalarda yaşamını yitirmiş arkadaşlarının yanına defnedildi. Defin işlemleri ve duanın ardından kitle saygı duruşuna geçerek hep bir ağızdan “Çerxa Şoreşê” marşını okudu.

Cenazede bir konuşma yapan BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, sadece Hakkari’den son 2 ayda yaşamını yitiren HPG’lilerin 5 katının dağa çıktığını belirterek, “Son günlerde 8 genç yaşamını yitirdi. Ama son iki ayda sadece Hakkari’de yaşamını yitirenlerin 5 katı kadar genç dağa çıkmış. Bu ölümler çözüm değil ve bu kanın durmasını istiyoruz. Bu gençlerin katili bu savaşın sürmesinde ısrar edenlerdir. Bugün burada Hakkari halkı dağdaki gençler bizim evladımızdır demiştir.” dedi.

Nihat Turgut ise, halka sahiplenmeden dolayı teşekkür ederek,Hakan sadece benim değil hepinizin şehididir. Hepinizin başı sağ olsun. Buradan bütün Hakkari halkına bu sıcak ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Hakkari halkı, belediyesi ve partisi üzerine düşeni yaptı ve hepsine minnettarım. Özgürlük ağacı şehitlerin kanı ile sulanmıştır. Burada başım diktir ve oğlum ile gurur duyuyorum” dedi.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ:http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu