Kadın

“Özgürlüğümüz için ne yapmamız lazımsa yaparız. Devlet beni korkutamaz!”

Dersim: Dersim’de festival çalışmaları sırasında  karşılaştığımız kadınlarla kadın sorunu ve Dersim’de yaşanan her türlü sorunun kadınlarca daha fazla hissedilmesi üzerine Hozat’tan bir kadınla Yeni Demokrat Kadın olarak bir röportaj gerçekleştirdik.

YDK: Genelde köyde ve elbette Dersim gibi devletin baskısının daha fazla olduğu yerlerde kadın olmanın zorluklarını anlatır mısınız?

– Kadınların hiçbir hakkı yok, özellikle köylerde kadınların hiç söz hakkı olmuyor. Kadınlar hep çile çekiyor, hep eşi ne derse o oluyor, onun eline bakıyorsun. Diyelim ki bir yere gideceksin, eşin evet derse gidersin. Örneğin gezmeye gidemezsin, sosyal hayat yok, erkekler her zaman çok daha özgür yaşıyor. Her konuda kadınlar daha fazla ezilmektedir. Evde, dışarıdaki işte her yük kadınların üzerinde. Mesela tarlaya gidilecek, erkek yönlendiriyor “sen git biç, ben gelirim”, o ya gelir ya gelmez keyfine göre. “Yurdumuzu terk etmezsek asla yenilmeyiz”

– Peki devletin Dersim’de yürüttüğü politikalar hakkında konuşalım. Devlet, Dersim’de ne yapmak istiyor sizce?

– Devlet, çok baskı yapmakta, kimseye hiçbir hak tanımamaktadır. Kadınlar yapılan operasyonlardan daha fazla etkileniyor. Sorulan sorulara bile tedirgin cevap veriyoruz. Devlet Dersim’i yok etmek istiyor, ikinci bir ’38 yaşatmak istiyor. Böyle bir gerçek var, kimse bunu görmezden gelemez. Yeni bir katliam daha yapılmak isteniyor, doğamıza saldırıyorlar. Doğamızı Munzur’u, suyumuzu yok etmek istiyorlar ve maalesef Dersim’de işbirlikçi insanlar yüzünden bu daha kolaylaşmış oluyor. Dediğim gibi Dersim’i yok etmeye çalışıyorlar, amaç bu işte. Dersim’de yapılan barajlarla her şey su altında kalacak ama şimdi bana milyarlar verseler ben yine istemem.

Yerimizi, yurdumuzu terk etmezsek inadına kalırsak, asla yenilmeyiz, o zaman hiçbir şey yapamazlar. Ama ben kendi yerimi bırakır gidersem her şeyimi elimden alırlar. Sahip çıkmamız gerekiyor. Örneğin; ben burada doğmuş büyümüşüm, burası benim memleketim, nasıl giderim, ayrıca niye gidecekmişim, insan nasıl bırakır gider ki ait olduğu yeri? Benim her şeyim burada. İkinci bir ’38 çıkarmak istiyor devlet ama yapamıyor/yapamazlar. Bizler buna izin vermeyeceğiz, kadınlar olarak da mücadeleye devam edeceğiz.

– Devlet bu yıl yayla yasağı uygulamak istiyor. Köylülerin yaylalara çıkması engelleniyor. Bunun nedeni nedir sizce?

– Evet, böyle şeyler duyuyoruz ama yaylalara çıkmamıza engel olamazlar. Bizler buna karşı çıkarız. Yürüyüş mü yapacağız, ne yapacağız bilmiyorum ama mücadele etmemiz lazım. Öyle bir şeyi uygularlarsa tüm köylü ayaklanırız, sorunu kaçarak çözemeyiz, korkutarak bir şey yapamazlar. Örneğin sivil polisler buraya geliyor. Daha geçenlerde geldiler, tartıştım onlarla, kovdum buradan. Hem tuhaf tuhaf bakışlarla bizi taciz etmeye çalışıyorlar. Her sorunda böyle davranmak gerekir, özgürlüğümüz için ne yapmamız lazımsa yaparız. Devlet beni korkutamaz. “Sen bizim eşlerimizi yoldan çıkarıyorsun”

– Köyde kadınlar olarak kendi aranızda tartışmalar yapıyor musunuz? Kadınlara neler öneriyorsunuz?

– Ben kadın sorunu üzerine bazen konuşuyorum buradaki kadınlarla, açıyorum kendimce onlara konuyu ama ikna edemiyorum. Hatta eşleri “sen bizim eşlerimizi yoldan çıkarıyorsun” diyorlar. Ben diyorum bazen kadınlara, “toplanalım, tartışalım erkeklerin kahvesi var bizim de toplanacak yerimiz olsun, erkekler daha az çalışıyor, biz de hafta sonları çalışmayalım, tatil ilan edelim” diye ama ikna edemiyorum. İşte yavaş yavaş yaklaşmak lazım, kadınlar çok çekingen yani meseleye öyle pat diye girmemek gerekir. Arkadaşlık kurmak lazım önce, bence öyle ancak toplanıp konuşabiliriz.

– Sizin böyle düşünmenizin nedeni ne acaba?

– Ben sürekli devrimcilerle iç içeydim. Onlarla sohbet etmem sayesinde böyle bilinçlendim. Sürekli gazete okurum, gazetem gelmediğinde eksik oluyor bir şeyler bende. Kafamın açılması sayesinde nerede bir konu varsa ben de içinde olmalıyım diye düşünüyorum. Mücadeleyi geliştirmek gerekir, mücadeleyi kadınsız yapamayız zaten.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu