Emek

“OHAL bahanesiyle yapılan kamu emekçilerinin tasfiyesi derhal durdurulmalıdır!”

Bursa: OHAL ile beraber toplumsal muhalefete yönelik artan baskı ve saldırılar devam ederken, DİSK Birleşik Metal- İş Sendikası Bursa Şubesi eğitim emekçilerinin açığa alınmasını basın açıklaması ile protesto etti.

Bugün Bursa’da KESK binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında DİSK Birleşik Metal- İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Ayan Ekinci yaşanan saldırıları protesto ederek, dayanışmayı büyütmeye ve mücadele çağırısı yaptı.    

OHAL bahanesiyle kamu emekçilerinin tasfiyesi derhal durdurmalıdır” diyerek sözlerine başlayan Ekinci, “15 Temmuz darbe girişimi ile somut bir bağlantısı olmadan haksız bir biçimde açığa alınan, görevlerinde ihraç edilen 100 binin üzerinde emekçi, haklarında bir mahkeme kararı olmadan ‘suçlu’ ilan edilmiştir. Kamuda haksız- hukuksuz biçimde işten atılanların yerine ‘sözlü sınav’ ile yani herkesin malumu olduğu üzere ‘torpil’ ile personel alınacak olması, liyakatin yerini tam ‘sadakat’ ve ‘biat’ düzenini alacağının göstergesidir” şeklinde devam etti.

Eğitim alanında ‘cemaatin temizlemesi’ adı altında süren işten çıkarmaların, laik, bilimsel parasız eğitimi savunan eğitim emekçilerine uzanması, eğitimin gericileşmesi ve ticarileştirilmesi planlarından bağımsız düşünülemez” diye vurgulayan Ekinci, “Bizler kamuda yaşanan ve tüm yurttaşlarımızı tehdit eden bu darbeci zihniyete karşı mücadele etmenin bir hak olduğunu buradan bir kez daha ilan ediyoruz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu