GüncelManşet

OHAL, işkence ve hak ihlallerini artırıyor

İstanbul: OHAL süresince meydana gelen insan hakları ihlallerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul şubeleri tarafından hazırlanan rapor bugün İHD İstanbul Şubesi binasında açıklandı.

İHD, TİHV ve ÖHD İstanbul Şube temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasında ilk olarak hazırlanan rapor okundu. İHD İstanbul Şube Başkanı Zeynep Ceren Boztoprak tarafından okunan raporda, avukat tanıklıklarına dayalı ihlallere ilişkin anlatımların incelendiğinde gözaltında savunma hakkının tamamen ortadan kaldırıldığı, yasak sorgu usullerinin kural haline getirildiğinin görüldüğü ifade edildi.

Bir kısmı olağanüstü hal ihlalinden önce başlayan, bir kıs mı da Kürdistan’da uzun yıllar süren OHAL dönemlerinden bildiğimiz usuller harmanlanarak, adeta bir hak ihlali mekanizmasının kurulup işletildiğini gözlemledik” diyen Boztoprak, bu usullerin başında hiçbir kanun ve yönetmelikte yer almayan ve “mülakat” adı altında yapılan yasak sorgu işleminin yapıldığını ifade etti.

“İşkence mutlak olarak yasaktır”

Bu süreçte her türlü kural, usul, yasa, ulusal ve uluslararası sözleşme yok hükmündedir. Gözaltına alınma anı ve sonrasında işkence kesin kural haline getirilmiş, bu süreçte polis ve diğer kolluk güçlerine verilen yetki had sınırlarının dışında kullanılmakta ve şiddet cezasızlıkla korunmaktadır” ifadelerini kullanan Boztoprak, kaba dayak ve hakaretin yanı sıra kişilerin kendilerine yakınlarına yönelik cinsel içerikli tehditlerin birçok vakada ortak öğe olarak öne çıktığına dikkat çekti.

Darp raporu almanın imkansızlaştığını, kişilerin istedikleri avukatların gelmesinin yolunun kapandığını belirten Boztoprak, yaşanan çeşitli örnekleri aktararak devam ettiği konuşmasında, yaşananları şu şekilde özetledi: “Mülakat adı verilen yasak usul kurumsallaştırılmıştır. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ günleri çok gerilerde kalmış, yeninden sistematik işkence uygulamalarına dönülmüştür. Hakaret ve tehdit, özellikle cinsel içerikli tehditler neredeyse her vakada dile getirilmiştir. Savunma hakkı, OHAL kuralları bile çiğnenerek tamamen rafa kaldırılmıştır.”

“İşkence mutlak olarak yasaktır! Hiçbir istisnai durum işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez” diyen Boztoprak, işkence uygulamalarından vazgeçilmesi ve sorumluların ise yargılanması gerektiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

TİHV, işkencenin belgelenmesi için çalışma yürütüyor

TİHV İstanbul Şube adına söz alan Ümit Efe, gözaltına alınan kişilerin tıbbi muayenelerinin zırhlı araç, karakol gibi uygunsuz ortamlarda yapıldığını belirttiği konuşmasında, TİHV’in işkencenin belgelenmesi için çalışmalar yürüttüğünü aktardı. Efe, “Bu usulsüzlüğün kaldırılması, insan haklarının insan onuruna yaraşır bir şekilde sürdürülmesinin tarafındayız” dedi.

İşkenceye karşı çıkan avukatlar karakola alınmıyor

ÖHD İstanbul Şube adına söz alan Av. Sinan Zincir ise, işkencenin belgelenmesinin önemli olduğunu belirttiği konuşmasında, “KHK’ler aracılığıyla diktatörlük kuran ve yargının saraya bağlayan bir durumla karşı karşıyayız” dedi. Zincir, mülakat adı altında avukatla görüşme hakkına el konulduğuna, işkenceye karşı çıkan avukatların karakollara alınmadığına dikkat çekti.

İHD İstanbul Şube adına Mine Nazari son olarak söz aldı. Nazari, “İnsan haklarına yönelik her türlü saldırıya karşı duruşumuz bellidir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu