GüncelManşet

OHAL ile LGBTİ’ler daha korunmaz halde!

OHAL ile birlikte heteroseksist ve erkek devlet, LGBTİ’lere yönelik hayatın her alanında sürdürdüğü saldırılara yenilerini ekliyor. Bütün bu saldırılara karşı LGBTİ kurumları panel ve etkinliklerine devam ediyor.

Kaos GL, 2016’nın ilk yarıyıl hak ihlalleri raporunu yayınladı

Kaos GL’nin “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İzleme Raporu”na göre 2016 yılının ilk altı ayında medyaya yansıyan; 3 nefret cinayeti, 8 nefret saldırısı ve 1 intihar vakası yaşandı.

Raporda, OHAL ile birlikte tüm temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, devletin kolluk kuvvetlerine çok geniş yetkilerin verildiği bir ortamda “toplumsal değerlerin” tümüne aykırı olan LGBTİ’lerin daha da korunmasız hale geldiği belirtiliyor. 2016 yılının ilk altı ayında 3 nefret cinayeti, 8 nefret saldırısı (3’ü birden fazla kişi tarafından, 2’si polis eliyle, 2’si kesici aletle) ve 1 intihar vakası yaşandığının açıklandığı raporda, 5 ayrımcılık vakası yaşandığı, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nda cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve interseks durum temelli ayrımcılığın koruma kapsamı dışında bırakılması ile devlet eliyle ayrımcılığın meşrulaştırıldığına yer verildi.

“Şabanla Recep’in aşkı” davasında bilirkişi talebi reddedildi

“Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartına açılan davada, homofobi ve transfobi karşıtlarının bilirkişi incelemesi talebi reddedilirken dava 27 Aralık’a ertelendi.

Polisin saldırdığı İstanbul Onur Yürüyüşü’nde açılan pankartını taşıyan üç kişiye “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 20 Ekim’de görüldü. Duruşmayı takip eden LGBTİ Kolektifi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Adliyelerde, alanlarda, sokaklarda ve gecelerde eşcinselliği hastalıktan sayanlara hep bir ağızdan cevap vereceğiz: Aşk-aşk-hürriyet; uzak olsun nefret” dedi.

Mülteci LGBTİ’lerin sorunları Ankara’da tartışıldı

Hevi LGBTİ, Pembe Hayat ve Kaos GL Ankara’da “Mülteci LGBTİ’ler ve Sorunları” paneli düzenledi. Mülteci LGBTİ’lerin de katılım gösterdiği etkinlik Kaos GL’den Av. Hayriye Kara’nın İranlı mültecilerle yapılan mülakatların sonucu olarak ortaya çıkan  “Tekin Olmayı” Beklerken: LGBTİ Mültecilerin Ara Durağı Türkiye raporu sunumuyla başladı. Ardından Hevi’den Can Kaya, dernek olarak mülteci meselesini nasıl ele almaya başladıklarını aktararak başladı ve mülteciler ucuz iş gücü olarak görüldüğünü ve sağlık alanından yararlanamadıklarına dikkat çekti. Etkinlik katılımcıların soruları ve karşılıklı durum kritiğiyle sona erdi.

Kemal Ördek davasında ceza

Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek’in Temmuz 2015’te maruz kaldığı cinsel saldırı vakası sonrası, Esat Polis Merkezi’nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan saldırganlar tarafından ölümle tehdit edilmesi üzerine açtığı dava 13 Ekim’de Ankara 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı. Kemal Ördek’i tehdit eden saldırgan, mağdurun huzur ve sükununu bozma suçunun gerçekleştiği sabit bulunduğundan, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme tarafından hapis cezası adli para cezasına çevrilerek 3000 TL para cezasına ve Kemal Ördek’in avukatlarının vekalet ücreti olan 1800 TL’nin de sanık tarafından ödenmesine karar verildi. Kemal Ördek’in maruz bırakıldığı cinsel saldırı ile ilgili ana davanın karar duruşması ise 17 Kasım 2016’da saat 10.45’te Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu