Gençlik

“OHAL’e boyun eğmeyeceğiz! YDG okurları serbest bırakılsın!”

H. Merkezi: Yeni Demokrat Gençlik gözaltılara ilişkin bir açıklama yayınlayarak “Devletin bu tip saldırılarına yıllardır maruz kalmaktayız. Yaşanan bu saldırılara nasıl daha önce boyun eğmediysek, bu saldırıya da aynı şekilde göğüs gereceğiz” dedi.

27 Ekim’de gözaltına alınan ve 6 gündür gözaltında tutulan YDG okurları için yaızlı bir açıklama yapan YDG, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından AKP’nin darbeyi fırsata çevirdiğini ve OHAL ile kendisine muhalif kesimleri susturma savaşına giriştiğini belirtti.

 

“OHAL’e boyun eğmeyeceğiz”

Devlet art arda çıkardığı KHK’ler ile yıllar boyu süren mücadelelerle kazanılmış demokratik hakları bir çırpıda yok etmeye çalışıyor. Özellikle Kürt halkını elde ettiği kazanımlara saldıran devlet, geçtiğimiz günlerde Amed Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile beraber KJA dönem sözcüsü Ayla Akat Ata’yı tutukladı” şeklinde açıklamasını sürdüren YDG, açıklamasının devamında gözaltılara ilişkin şu bilgiyi verdi:

Bir saldırı dalgasına da geçtiğimiz günlerde YDG okurları, YDK aktivistleri ve Özgür Gelecek muhabirleri maruz kaldı. YDG okurları Sinem ÖZKAN ve Elif KAYA yolculuk ettikleri metrobüsün önü kesilerek gözaltına alındı. Yine aynı gün yolda yürürken YDG okuru Metin ÖZKEN ve Özgür Gelecek İstanbul muhabiri Togay OKAY karga tulumba gözaltına alındı. 5 gün boyuncu avukatlarıyla görüştürülmeyen okurlarımızın hangi iddia ile alındıklarına dair dosyalarında gizlilik kararı olması gerekçe gösterilerek bilgi verilmedi.

Devletin bu tip saldırılarına yıllardır maruz kaldıklarını belirten YDG, “Yaşanan bu saldırılara nasıl daha önce boyun eğmediysek, bu saldırıya da aynı şekilde göğüs gereceğiz. OHAL’e boyun eğmeyeceğiz” dedi ve gözaltıların serbest bırakılmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu