Manşet

On binler Ethem’i uğurladı..

Ankara: 1 Haziran günü Kızılay Meydanı’na giren on binlerce insandan biri olan ve polis kurşunuyla vurulan Alınteri okuru Ethem Sarısülük 14 Haziran’da hayatını kaybetmişti. 16 Haziran Pazar günü Ethem Sarısülük Çorum Sungurlu’daki köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

 

Mamak’ta binler Ethem için yürüdü

Binlerce Mamaklı, Ethem Sarısülük’ün Kızılay Meydanı’nda yapılacak cenaze törenine katılmak için Tuzluçayır Meydanı’nda toplandı. Sarısülük’ün köyünün de bileşeni olduğu İMAT-DER’in kızıl bayraklar, dövizler ve fotoğraflı beyaz tişörtlerle yürüyüşün en önünde olması dikkat çekti.

“Ethem yoldaş ölümsüzdür!” yazılı pankartın ardından, üzerlerinde günlerdir süren direniş sırasında hayatlarını kaybeden Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ethem Sarısülük’ün resimlerinin olduğu “Unutulmayacaksınız!” yazan dövizler taşındı. Kızılay’a yaklaştıkça daha da kitleselleşen yürüyüşte Partizan okurları da Ethem’in hesabının sorulması gerektiğini yazan dövizleri ve flamalarıyla katıldı.

 

 

Cenazenin Kızılay’a gelmesine izin verilmedi!

Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük ve yengesi Çiğdem Sarısülük ile CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün de aralarında olduğu bir grup Mithat Paşa Köprüsü yakınlarında Mamak’tan gelen kitleye dahil oldu.

Mithatpaşa Köprüsü altında polisin kurduğu barikatlar yapılan görüşmelerle kaldırıldı ve Mamak’tan gelen binler Kızılay’da toplanan on binlere dahil oldu. Kitlenin toplanmasıyla polisin meydandaki hoparlörlerden eylemin kanunsuz olduğu ve dağılınması yönündeki uyarıları yapıldı.

Bu arada Batıkent Cem Evi’nden Kızılay Meydanı’na gelmek için yola çıkan cenaze aracı ve kitlenin önü jandarma, çevik kuvvet polisleri, akrep, TOMA’larla kesildi.

 

Kızılay Meydanı’nda yapılan polis anonslarının ardından akrep, TOMA, yığınla çevik kuvvetle meydandaki kitleye saldırıldı. Ethem Sarısülük’ün ailesinin de olduğu binlerce insan yoğun gaz bombası saldırısına maruz kalırken, kitle geri çekilmek zorunda kaldı.

ethem 2Kurtuluş Parkı ve Kolej civarında çatışmalar uzun süre devam ederken Öğrenci Kolektifleri üyesi başına gelen gaz bombasıyla vuruldu. Beyin kanaması geçiren Dursun’un ameliyatı iyi geçse de bilinci hala kapalı. Ayrıca Partizan okurlarının da olduğu İzmir Caddesi bölgesinde de çatışmalar sürdü.

 

Polis saldırısı devam ettiği sıralarda; Sarısülük’ün ailesi insanları, Batıkent’teki Cemevi’nde olan cenazeyi sahiplenmeye ve Cemevi önünde toplanmaya çağırdı.

 

 

On binler Ethem’i uğurladı, katilini istedi!

Batıkent Cemevi önünde toplanan on binlerce insan Sarısülük’ün şahsında devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından “Katil devlet hesap verecek!”, “Ethem yoldalş ölümsüzdür!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarını haykırdı. Cemevi’ndeki törenin ardından köye gidecek otobüslerin olduğu Dalokay Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirildi. Ethem’in Sungurlu’daki Beylice köyündeki defin işlemine katılacaklar otobüslerle uğurlandı.

 

Beylice Köyü’nde Sarısülük’ün ailesi, avukatı, yoldaşları, dostları ve köylülerin olduğu yüzlerce kişi Ethem’i son yolculuğuna birlikte uğurladı. Cenaze defini sürerken TİKB (Türkiye İhtilalcı Komünistler Birliği) militanları da mezar başına gelerek Ethem’i uğurladı.

TİKB adına yapılan açıklamada Ethem’in yaşamına değinerek “işçi savunma komitesinde” bir militan olduğu söylendi. Ayrıca Ethem Sarısülük hatırlatılarak “tarihimize bakın, hesabını sormadığımız bir tane bile bir olay yoktur.” dendi. Militanlar sık sık “Ethem yoldaş yaşıyor, TİKB savaşıyor!” sloganını haykırdılar.

 

Militanların ardından mezar başında Kur’an okundu. Paritzan ve birçok kuruma ait çelenkler mezara bırakıldı. Ayrıca Ethem Sarısülük’ün babası da bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından Ethem’in katilinin bulunması ve devletin hesap vermesi temalı sloganlarla köy içerisinden geçilerek otobüslerle Ankara’ya dönüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu