GüncelManşet

(Yenilendi-Video)Onbinler Gezi ruhuyla Kadıköy’de

Kartal: “Adalet ve özgürlük için Eylül’de gel” şiarıyla İstanbul’daki forumların düzenlediği Forumfest etkinliği bugün (15 Eylül) Kadıköy’de on binlerin katılımıyla gerçekleşti.

Gezi direnişinde yaşamını yitirenlere atfedilen etkinlik Kadıköy Rıhtımda gerçekleşti. Kitle polis ablukası altında etkinlik alanına geldi. Polis arama noktasından geçen kitle “Katil polis hesap verecek”, “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganı attı. Rıhtıma bakan bir binada, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan fotoğraflarının bulunduğu “Direnişe can verirken polis tarafından öldürülen kardeşlerimizin katili AKP’den hesap soracağız” yazılı dev bir pankart asıldı. Alanda on binler direniş şehitlerinin resimlerini taşıdı. Etkinlik boyunca sık sık, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Ayrıca alanda birçok demokratik kurum stant açarak yerini aldı.

Etkinliğe katılan Partizan okurları alanda, “Hasta tutsak Yaşar İnce’ye özgürlük” yazılı döviz taşıdı. Ayrıca Yeni Demokrat Kadın”Tacize Direnen Elif Kaya’ya Özgürlük” Yazılı pankartla mitinge katıldı.

Sahneden yapılan konuşmalarda Tuzluçayır, ODTÜ, Antakya, Rojava ve Suriye halkının direnişleri selamlandı. Ayrıca alanda bulunan Hava-İş üyesi grevdeki THY işçileri ve Fen-İş işçileri sahneden anonsla selamlandı.

Sahneye çıkan ilk müzik grubu Boğaziçi Caz Korosu “Çapulcu” şarkısıyla kitleyi coşturdu. Koronun ardından Ozbi, Özge Kutucularoğlu, Praksis müzik grubu, Hayko Cepkin, Ceylan Ertem şarkılarıyla sahnede yerini aldı. Ertem’in ardından sahneye Grup Yorum çıktı. Yorum kitle tarafından büyük ilgiyle karşılanırken, Grup “Büyü” isimli parçasını Berkin Elvan’a atfederek söyledi. Yorum’un ardından Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fatma Ayvalıtaş ve Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından etkinlik Cenk Taner ve Mem Ba Zid’in şarkılarıyla devam etti. Daha sonra Taksim Dayanışması adına Ali Çerkezoğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Çerkezoğlu, AKP’nin ülkede halka karşı savaş açmışçasına saldırmasına ve Ortadoğu’da da izlediği savaş politikasına dikkat çekti.

Çerkezoğlu’nun ardından Marsis, Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi ve Kardeş Türkülerin ezgileriyle devam etti.

Etkinlik, 31 Mayıs ruhuyla forumlara katılma ve yeni Gezi eylemleri örme çağrısıyla sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=322]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=53hLTu5LgUE{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu