GüncelKadın

Özsavunma yapan kadına ‘politik oturum hakkı’ tanındı

2017 yılında ölmemek için evli olduğu Özkan Kaymaklı’yı öldüren Yasemin Çakal, özsavunma nedeniyle 3 yıl cezaevinde yatmıştı. İsviçre tarafından Çakal’a ‘politik oturum hakkı’ tanındı

Kendisine sistematik olarak şiddet uygulayan evli olduğu Özkan Kaymaklı’yı, özsavunma kullanarak öldürmek zorunda kalan Yasemin Çakal, 2017 yılında 15 yıl hapis cezası almıştı. İstinafa taşınan dava sonrasında ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmada, Çakal’a verilen 15 yıl hapis cezası bozulmuş, ‘Ceza verilmesine yer olmadığına’ karar verilmişti. Sistematik şiddet gördüğü ve daha önce evli olduğu Özkan Kaymaklı’ya karşı özsavunmasını kullanarak öldürdüğü gerekçesiyle 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra “Meşru savunmada mazur görülebilecek sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirildiği kabul edildiğinden tahliye edilen Yasemin Çakal’a İsviçre’de “politik oturum hakkı” tanındı.

Tehdit ediliyordu

Tahliye olduktan sonra tehditler almaya devam eden Yasemin, Çakal, İsviçre Göç Bürosu’na sığınma talebinde bulundu. İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğu İsviçre’de bir mülteci kampında yaşayan Yasemin Çakal hakkındaki kararı Feminist Avukatlar Twitter’dan duyurdu. Paylaşımda, “Buradaki mahkemelerde kendi hayatına sahip çıktığı için, adeta öldürülmediği için ‘suçlu’ kabul edilen #YaseminÇakal’ın başvurusunda Avrupa’da bir ilk gerçekleşti, İsviçre ‘adli suç’ olarak kabul edilen bir kategoride Yasemin’e politik oturum hakkı tanıdı” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu