Dünya

Pakistan’da Hıristiyanlara saldırı

H. Merkezi: Pakistan’ın Peşaver kentinde 22 Eylül günü tarihi bir kilisenin önünde bombalı saldırı gerçekleşti.

Nüfusunun yaklaşık yüzde 4’ünü Hıristiyanların oluşturduğu Pakistan’da Pazar ayininin bitimiyle kiliseden çıkan kalabalığa yönelik art arda gerçekleşen 2 bombalı saldırıda en 78 kişi yaşamını yitirirken 100’ün üzerinde kişide yaralandı. Bombalı saldırının hedefindeki kilisede ayin sırasında yaklaşık 500 kişi bulunduğu belirtiliyor.

Saldırıyı Taliban bağlantılı, İran merkezli Cundullah isimli Sunni İslamcı örgüt üstlendi. Örgüt adını ilk olarak 2005 yılında Ahmedinecad’ın konvoyuna düzenlediği bombalı saldırı ile duyurmuştu.

Saldırının bir görgü tanığı, “Güvenlik ihmali var, Hıristiyanların bile ayin için kilisenin içine girmesine izin vermezken, intihar saldırısını düzenleyen özgür bir şekilde buraya gelebiliyor. Saldırı güvenlik güçlerinin gevşekliği yüzünden gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Pakistan’da yaşayan Hıristiyanlara yönelik en kanlı saldırı olarak değerlendirilen saldırı sonrası Hıristiyanlar birçok kentte sokağa dökülerek can güvenliklerinin sağlanmasını istedi. Rawalpindi ve İslamabad kentlerinde sokaklara barikat kurarak eylem yapan halka polisin saldırmasıyla zaman zaman çatışmalar yaşandı.

Saldırıda yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğu Peşaver kentinde toplu cenaze töreniyle toprağa verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu