Güncel

Panahi’den açık mektup

Hakkında idam kararı verilen Ramin Hossein Panahi’nin avukatları, İran Yüksek Yargı Başkanı’na infazın durdurulması ve davanın yeniden görülmesi için açık bir mektup yazdı.

H. aMerkezi: İran rejimince hakkında idam kararı verilen 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin avukatları, İran’daki yargı makamlarına infazın durdurulması ve davanın yeniden görülmesi için açık bir mektup kaleme aldı.

Ailesi, yakınları ve avukatları açlık grevinde olduğu için sağlık durumu iyi olmayan Panahi’nin her an idam edilmesinden kaygı duyuyor.

Israrlı başvurular sonrası dün Panahi ile görüştürülen aile, Panahi’nin, “Benim açlık grevimi sonlandırmamı ve sonra idam etmeyi istiyorlar” dediğini aktarmıştı.

İran Yüksek Yargı Başkanı’na açık  mektup

Artı Gerçek’e konuşan Panahi’nin avukatı Hüseyin Ehmedi Niyaz, İran Yüksek Yargı Başkanı Ayetullah Sadık Larijani’ye infazın durdurulması ve davanın yeniden görülmesi için açık bir mektup yazdıklarını belirtti.

Niyaz ve Panahi’nin diğer avukatları Osman Müzeyen ve Mazhar Tatayi imzasıyla yayınlanan açık mektupta, İran yasalarına uygun hareket edilmesi ve Panahi’nin idam cezasının kaldırılması istendi.

Avukatların Larijani’ye hitaben yazdıkları mektupta “idamın kin, nefret ve halk arasında bölünmeye yol açacak sonuçlarının da olacağına” dikkat çekildi.

Mektupta Panahi’nin “silah kullanmadığı ve güvenlik güçlerine mukavemet göstermediği bilgisine” yer verilirken “haksız bir karar ile idama mahkum edilmesinin hukuken yapılmış bir ciddi bir yanlış olduğuna” vurgu yapıldı.

İdam kararının yerine getirilmesi durumunda “sonuçtan İran toplumunun olumsuz etkileneceği” ifade edilen açık mektupta “idam cezasının kaldırılması ve mahkemenin yeniden görülmesi” talep edildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu