Dünya

Paris, Lyon, Nantes… Direnenlere bin selam!

İsyan etmek meşrudur’ diyen Türkiye toplumunun hemen her katmanından direnişçiler günlerdir katledilmelerine, tutuklanmalarına, estirilen devlet terörüne karşın dünyaya, ezilenlere örnek olan bir direniş ve karşı koyuş gerçekleştirmekteler. Faşizme karşı her gün geliştirdikleri yeni yöntemlerle halkın o muazzam yaratıcılığını gözler önüne sererek ülkemizde kitlesel direnmenin yeni ve daha gelişkin bir tarihini an be an yeniden yazmaktadırlar. Onlarca yıldır yaratılmaya çalışılan apolitik toplum modeli çökmektedir.1968 hareketinde Fransız direnişçilerinin sloganı olan ‘Bu Daha Baslangıç Mücadeleye Devam’ gelecekteki devrimci dönüşümlerinde habercisidir aynı zamanda.

Bu hareket ‘kendiliğinden‘ başlamıştır ama aynı zamanda ülkemiz sınıflar mücadelesinin onlarca yıllık faşizme karşı hayatın her alanında, direnme, bedel ödemeyi göze alma, bedel ödetme cüret ve kararlığının yarattığı bir zemine sahiptir. Dağ başlarinda, hapishanelerde, şehirlerdeki ev baskınlarında , yargısız infazlarda , gözaltında kayıplarda yaşamını tereddütsüz feda eden devrimci, komunist ve ilerici güçlerin yarattığı bir zemine sahiptir. Bu hareket Denizlerin , Mahirlerin ve İbrahim Kaypakkaya’ların yaktığı ve onlarca yıldır söndürülemeyen bir direniş geleneğinin zeminine sahiptir .

Talebeler’den devrimci ve komünist önderlere dönüşen bir kuşağın yarattığı destansı bir tarihsel arka plana sahiptir.

Demek istediğimiz, kendiliginden görünen kendiliğinden değildir aslında ve internet ya da daha çok kullanılan bir tabirle sanal medyanin etkin kulanımıyla sınırlanacak bir direniş ve karşı koyuş da değildir. Onlar patlamaya hazır olanı patlatmada işlev gören önemli argümanlar olarak bu direniş ve başkaldırıda yerlerini almışlardır. Eğemen sınıfların silahları bu kez kendilerini vuran bir silaha dönüşmüştür.

Bu başkaldırı ve isyan dalgası ülkemizde devrime yönelik karamsar olanların, halka sırtını dönenlerin, devrim ve komünizm davasını ve bu kavganın neferlerini boş hayalcilikle suçlayanların suratına inen bir şamar olmustur. Bu direniş halka pasifizmi, legal alanda oyalanmayı ögutleyenlere de okkalı bir şamar olmuştur aynı zamanda.

Sınıflar mücadelesinin o şanlı tarihi bizlere bir kez daha göstermiş ve kanıtlamıstır ki; gerçeğin değiştirici ve dönüstürücü gücü önünde hiç bir engel ilelebet ayakta kalamaz. Komunist önderimiz Mehmet Demirdağ’ın dediği gibi Gerçekler devrimcidir’, devrimse gelecek ve gelmek zorunda olandır. Sınıflar mücadelesinin kesin hükmü budur.

Ülkemizde yanan direniş ve karşı koyuşun o muazzam ateşi bizlerin içerisinde hiç sönmeyen ateşin daha da harlanmasına, umut ve beklentilerimizin daha da fazla artmasına neden olmuş ve olmayada devam etmektedir.

paris1Direniş ve karşı koyuşun başladığı ilk günden bu yana Avrupa’nın bir çok yerinde başlatılan dayanışma eylemleri Fransa’da da kesintisiz bir biçimde ülkedeki gelişmelere paralel bir biçimde devam etmektedir. Paris , Strasbourg , Lyon , Nantes ve daha bir çok şehirde onlarca etkinlik ve eylem gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam etmektedir. 22 Haziran günü yine Fransa’nın bir çok şehrinde dayanışma eylemleri gerçekleştirildi. 20 Haziran’de Paris Büyükelçiliği önünde yapılan eylem ve ardından Paris ‘in Melun banliyösünde gerçekleştirilen eylemden sonra 22 Haziran tarihinde de Paris Republique Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Bastil Meydanı’na kadar devam etti.

Partizan’ında içerisinde yer aldığı Paris Dayanışma Platformu’nun gerceklestirdiği eyleme Fransa Komunist Partisi,Sosyalist Parti ,Yesiller , Öğrenci Sendikası, İnsan Hakları vb. bir çok sayıda kurumda destek vererek eylemde yerlerini aldılar.

‘Katil Devlet Katil Erdogan’, ‘Katil Devlet Hesap Verecek’, ‘Faşizmi Döktüğü Kanda Boğacağız’, ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’, ‘Her Yer Taksim Her Yer Direniş’, ‘Paris’den Taksim’e İsyan’, ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’ gibi Türkçe ve Fransızca sloganlar yürüyüş boyunca atıldı.

Bastil Meydanı’nda yapilan miting ve çeşitli konuşmalarla bir dahaki eylemde buluşmak üzere eylem bitirildi.

Yine aynı gün Nantes ve Lyon şehirlerinde de Partizan bileşenlerininde dayanışma komitelerinin Türkiye deki direnişle ilgili eylemler gerçekleştirildi.

Fransa Partizan Taraftarları

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu