Manşet

Partizan:Tutsakların Talepleri Kabul Edilmelidir!

Partizan yaptığı bir açıklama ile PKK ve PJAK tutsaklarının 12 Eylül’de başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişinin taleplerini sahiplenmeye ve dayanışmayı güçlendirmeye çağırdı.

Ana dilde eğitim ve savunma PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması taleplerinin demokratik haklı talepler olduğunun belirtildiği açıklamada; Kürt ulusunun, imha, inkar ve asimilasyona karşı direnişi sürdürdüğünün altı çizildi.

Devletin 10 yıldır AKP’de cisimleşen tutumu; kendi Kürdünü yaratma, asilime etme, bu işe yaramadığında Roboski örneğinde olduğu gibi imha etme etmektir. Bu politika TC’nin kuruluşundan beri Türk hakim sınıflarının Kürt ulusuna yönelik temel yaklaşımı olagelmiştir.

“Tek devlet, tek millet tek bayrak” yaklaşımıyla en küçük bir hak talebine azgınca saldıran devletin tarihi, Kürt halkına yönelik nice katliamlarla örülüdür. Baskı, şiddet ve kıyımlarla Kürt ulusunu teslim almayı, diz çöktürmeyi hedefleyen TC, AKP hükümeti eliyle bu politikasını güncellemiştir. Kürt halkının bedeller pahasına yarattığı değerleri savunuyormuş gibi yapan AKP’nin balonu, Kürt açılımı ile patlamıştır. Kürt halkını daha fazla kandıramayacağını gören AKP, yüzüne taktığı maskeyi indirerek gerçek kimliğine daha fazla sarılarak; gözaltı, tutuklama, baskı ve imha da ivmeyi arttırdı” denilen açıklamada tüm bu saldırılara karşın Kürt ulusunun dilinden, kültüründen ve onurundan vazgeçmediğine dikkat çekildi.

Kürt ulusu TC tarihi boyunca ortaya koyduğu direniş tavrını AKP hükümeti döneminde de sürdürerek onu köşeye sıkıştırmış özelliklede Türkiye Kürdistanı’nda hareket edemez hale getirmiştir. AKP nezdinde TC’nin saldırrganlığının temel nedeni budur. Baskı ve şiddet, gözaltı, imha ve inkara karşın direniş söndürülememiş aksine alazlanmış ve zalimlerin yüreğine korku salmıştır” ifadeleriyle devam eden açıklamada süregelen açlık grevlerinede destek çağrısı yapıldı: “12 Eylül’de başlayan ve 700’e yakın yurtsever tutsağın sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevi, Kürt ulusunun geçmişten bugüne taşınan direnişinin bir izdüşümüdür. Anadilde eğitim ve savunma, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talepleri demokratik ve haklı taleplerdir,  ve kabul edilmelidir. Devletin topyekun saldırganlığına karşılık bu talepler etrafında zindanlarda yükselen direniş aynı biçimde dışarıda da karşılık bulacaktır. AKP hükümetinin saldırganlığına karşılık yurtsever Kürt tutsakların taleplerini sahipleniyoruz, tüm işçi ve emekçileri dayanışmaya çağırıyoruz!”

Partizan, HDK tarafından 26 Ekim günü saat: 12.00’de Bakırköy Hapishanesi önünde yapılacak basın açıklamasına ve 27 Ekim günü saat:15.00’te Kadıköy/Boğa Heykeli önünden gerçekleştirilecek yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu