Emek

Patrondan grevci işçilere saldırı!

Bursa: Gülen Nakliyat Ambarında, 105 gündür grevde olan TÜMTİS işçilerine 23 Ekim günü yapılan bıçaklı ve sopalı saldırı 24 Ekim günü gerçekleştirilen eylemle protesto edildi. Eylemde “İşçiye uzanan eller kırılır!” diyen işçiler mücadelede kararlı olduklarını vurguladılar.

Basın açıklaması eylemine Türk-İş’e bağlı sendikalardan  Tek Gıda-İş, Tes-İş, Tarım-İş sendikalarının Bursa şube başkanları, DİSK Emekli Sen, KESK Bursa Şubeler Platformu, Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, BDSP, ÖDP, Halkevleri destek verdi. TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan eylemde, 105 gündür süren grev hakkında bilgilendirme yaptı. Aslan, dün patronun tuttuğu eli bıçaklı, sopalı saldırganların tehdit ve küfürler eşliğinde grevdeki 4 işçiyi darp ederek çeşitli yerlerinden yaraladıklarını söyledi. Bugün sabah grev alanına geldiklerinde saldırıyı planlayan Nalan Biçer’in “Biz yaptırdık yapmaya da devam edeceğiz” diyerek itirafta bulunduğu belirtildi. Gerek bundan önceki süreçte gerek yapılan grev kırıcılığı hakkında gerekse bu saldırı hakkında suç duyurularında bulunduklarını belirten Aslan, hukuki girişimlerinin hep sonuçsuz kaldığını söyledi. Aslan, “Biz devletin kurumları olan SSK, Çalışma Bölge Müdürlüğü, İş Teftiş Kurumu, Maliye gibi kurumlara derdimizi anlatan taleplerimizi içeren dilekçeler verdik. Tek Yıldırım Belediyesi bu işyerinin ruhsatsız olduğunu söyledi” dedi. İşyerinin ruhsatsız olduğunu, işçi sağlığı ve iş güvenliği gibi koşulları olmadığını, buna rağmen çalıştığını ifade eden Aslan “devlet kurumları neden bunlara göz yumuyor” dedi. Aslan, yasaları ihlal ederek devletin kurumlarının gözü önünde bunlar yaşanırken ”devletin kimde yana olduğunu” sordu. Aslan “biz, bizim yanımızda olan emek dostları, sendikamız ve üyeleri, ambar işçileri ve diğer kargo işçileri ile birlikte bu mücadeleyi kazanıncaya dek bu üyelerimiz bu işyerinde sendikalı olarak çalışıncaya kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi. 

“Devlet kimden yana?”

Eylemde, TÜMTİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz da bir konuşma yaptı. Yılmaz ayları bulan direnişlerinin ardından dünya devleri UPS ve DHL ile toplu sözleşme imzaladıklarını belirterek patronlara seslendi; “Siz kime saldırdığınızı bilmiyorsunuz” diyerek bu grevin TÜMTİS’in namusu olduğunu ifade eden Yılmaz, sonuna kadar mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Yılmaz, yasal ve meşru bir mücadele içinde olduklarını söyleyerek bugüne kadar karşılaştıkları hukuksuzluklar için onlarca kez çeşitli kurumlara başvurularda bulunduklarını dile getirdi ve devletin yasal haklarını kullanan işçilerin arkasında olması gerekirken şirketin işlerine hala devam ettiğini belirtti. “Devlet bize ne söylemek istiyor merak ediyoruz? Bize hangi mücadele araçlarını ve yöntemlerini kullanmamızı öneriyor?” diye sordu.

Eylem boyunca “Direne direne kazanacağız!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “İşçiye uzanan eller kırılır!” sloganları atıldı.

            

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu