Emek

Pazar yeri için eylem yapan pazarcılara çevik kuvvet saldırısı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde kendilerine verilen Pazar yeri sözleri tutulmayan pazarcılar belediyeye düzenledikleri yürüyüşe çevik kuvvet saldırdı, “adaletiniz bu mu” diyen pazarcılardan bazıları gözaltına alındı

H. Merkezi: İzmir’in Bayraklı ilçesinde yıllardır Pazar yeri olarak kullanılan Özkanlar Pazar Yeri için açılan kimi davaların kazanılmasının ardından pazarcılar, Pazar yerlerinden olmuş; bu sorunun çözümü için defalarca belediye, CHP il yönetimi, CHP Genel Merkezi ve hatta Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmüş ancak bir sonuç elde edememişlerdi.

Manavkuyu da olmadı!

İki hafta önce, pazar yerinin Manavkuyu Mahallesi 250 Sokak’ta bulunan, yaklaşık 5 bin metrekarelik boş arazide kurulması gündeme geldi. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Emlak’ın da aralarında bulunduğu birçok kurumun üzerinde hak sahibi olduğu arsanın, uygulama imar planına göre okul yapılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilmiş durumda olduğu anlaşıldı. Bunu gerekçe gösteren Bayraklı Belediyesi, buraya pazar yeri kurulmasının mevzuata aykırı olduğunu belirterek, itirazlarını dile getirdi.

‘Verilen sözler nerede?’

Dün sabah saatlerinde Bayraklı Sevgi Yolu’nda toplanan ve “Verilen sözler hani nerede?”, “Özkanlar bizimdir, bizim kalacak”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atan yaklaşık 200 pazarcı, Altınyol üzerinde bulunan Bayraklı Belediyesi binasına yürümek istedi.

Ancak çevik kuvvetin etraflarını çevirdiği pazarcıların yürüyüşüne izin verilmeyeceğini belirten kolluk güçleri pazarcıların eylemi sürdürme ısrarına saldırı ile cevap verdi. Saldırıda biber gazı ve cop kullanan kolluk kuvvetleri pazarcıları darp etti. Saldırıda çok sayıda pazarcı gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu