LGBTİ+

Pembe Hayat Ali Gül Kütüphanesi Kuruluyor!

Pembe Hayat Derneği, 2013 yılında hayatını kaybeden trans aktivist Ali Gül adına kütüphane kuruyor.

H. Merkezi: Türkiye’nin ilk trans erkek inisiyatifi kurucularından Ali Gül, 2013 yılında kanser tedavisi için yatılı bulunduğu hastanede hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedişinin beşinci yılında, dün (10 Eylül) yine doğum gününde Ali’nin arkadaşları onu anmak için yapılan etkinliklerde bir araya gelerek onu andı. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ofisinde düzenlenecek etkinlikte içerisinde Ali’nin de yer aldığı Voltrans filmi gösterilecek.

Ali Gül Kütüphanesi kuruluyor!

Hem bir trans aktivist, hem de feminist olan Ali Gül’ün adına Pembe Hayat Derneği ofisinde bir kütüphane oluşturuluyor. Oluşturulacak kütüphanede feminizm, LGBTİ+ ve Kuir içerikler yer alacak. Ali Gül’ün adını ve mücadelesini yaşatmak için kurulan bu kütüphane yakın zamanda bağışa açılacak.

 “Ali Gül, normları yıkan bir yerde duruyor”

Kütüphanenin hazırlık süreciyle ilgilenen Pembe Hayat’tan Özlem, nereden yola çıktıklarını şu şekilde anlatıyor:

 “Dilek İnce Giysi Bankamız, Eryaman olaylarında katledilen bir trans kadının adını yaşattığımız ve onun adına gelen bağışlarla translarla dayanışma sağladığımız bir giysi bankası. Bu giysi bankası, trans kadınların görünürlüğünü arttıran bir yerde duruyor. Ancak trans erkeklerin görünürlüğü bu kadar fazla değil. Bu konuyla ilgili alınan eleştiriler doğrultusunda bu kararı aldık. Hem iyileştirici bir nokta olacağını, hem de Ali Gül’ün adını sürekli anacağımızı düşünerek trans erkek mücadelesi öncülerinden Ali Gül’ün adına bir kütüphane oluşturmayı düşündük. Elbette bu, görünürlük çalışmaları anlamında bir başlangıç olacak. Ali Gül aynı zamanda feminist mücadelede de önemli bir isim ve trans erkek bir feminist olmasının yanında geçiş sürecinde o normları yıkan bir yerde duruyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu