Güncel

Peri’de tutuklananlar serbest!

Dersim: Peri Vadisi üzerinde yapılmakta olan baraja karşı mücadele eden Peri Suyu Özgür Köylü Hareketi üyesi 7 köylü bir aydır süren tutukluluk sonrasında serbest bırakıldı.

25 Temmuz günü Nazımiye Belediyesi’nin festivali Nazımiye Kaymakamlığı ile ortak düzenleyerek, Peri Vadisi’nde süren direnişle ilgili hiçbir etkinliğe festival programında yer vermemesi üzerine Peri Suyu Özgür Köylü Hareketi tarafından alternatif festival düzenlenmişti.

Sonraki günlerde ise Karakoçan’da bulunan mahkeme tarafından Xarik (Aşağıdoluca) Köyü’nde gerçekleşen festival ve baraj şantiyesine yapılan yürüyüş nedeniyle saldırıya uğrayan 7 köylü hakkında tutuklama kararı çıkartılmıştı. Kolluk güçlerinin köy baskını sonucu köylüler gözaltına alınmış, daha sonra çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak Elazığ Hapishanesi’ne götürülmüştü.

 

“Kaldığımız yerden devam edeceğiz”

Geçtiğimiz gün yapılan ara mahkeme sonucu tutuklu köylülerin tamamı serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan köylüleri, köyde kalabalık bir kitle karşılayarak sloganlar ve halaylar eşliğinde geç saatlere kadar Peri Suyu kenarında eylem yaptı.

Serbest bırakılan köylülerden Özkan Arslan ile yaptığımız sohbette Aslan; “Kaldığımız yerden mücadeleye devam edeceğiz. En kısa sürede de direniş çadırını aktif hale getireceğiz. Şu an özel güvenlikçiler geri çekildi. Onların yerine özel hareket timleri çadır etrafına yerleştirildi ve ormanlık alan ateşe verilerek yakıldı” dedi.

Ayrıca 31 ağustos Cuma günü köylüler direniş çadırının da yeraldığı alanda bulunan ormanların asker ve özel harekat timleri tarafından yakılmasına karşı Nazımiye savcılığında suç duyurusunda bulundular.

 

Video için bakınız:

http://www.facebook.com/photo.php?v=176112765857721

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu